SON DAKİKA
Hava Durumu

YASTIK ALTINDAN EKONOMİYE!

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR), yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına ilişkin başlatılan ‘Altın Tasarruf Ekosistemi Projesi’ne Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2022 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2022 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
YASTIK ALTINDAN EKONOMİYE!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İstanbul Altın Rafinerisi(İAR) iş birliği ile yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması kapsamında amacıyla uygulanmaya devam ediyor.

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR), yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına ilişkin başlatılan ‘Altın Tasarruf Ekosistemi Projesi’ne Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi de katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İstanbul Altın Rafinerisi(İAR) iş birliği ile yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması kapsamında Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi bölgenin tek yetkili kuyumcusu oldu.

Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi Sahibi Ahmet Yaman, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İstanbul Altın Rafinesi iş birliği ile yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için çalışma başlattığını söyledi.

Kamu veya özel bankalara gidip altın hesabını açtıran vatandaşların Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta ’ya altınlarını getirdiklerinde burada kabul edilen altınların vatandaşların altın hesabına yatırıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi Sahibi Ahmet Yaman, “Devlet, “yastık altı” diye tabir ettiği altınları ekonomiye kazandırmak amaçlı bir sistem kurdu. Bu sistemden bahsedecek olursam; Hazine ve Maliye Bakanlığı İstanbul Altın Rafinerisi iş birliği içinde ortaya çıkan, altın toplamak, ekonomiyi canlandırmak amaçlı Hazinenin ve devletin İstanbul Rafinerisi ile anlaşmalı bir şekilde bu olayı tekrar ekonomi noktasında yastık altındaki altınlarını tekrar gündeme taşımak ve ekonomiye kazandırmak amaçlı yapılan bir sistemdir” dedi.

YETKİLİ KUYUMCU OLARAK BİZİ TERCİH ETTİLER

Türkiye genelinde yetki verilen kuyumcuların büyük titizlikle seçildiğini ve seçkin kuyumculara bu yetkinin verildiğini vurgulayan Yaman, “İstanbul Altın Rafinerisi, seçkin kuyumcularla birlikte çalışma noktasında bir araştırma neticesinde Ünye’de bizi tercih ettiler. Bu hususta bölge de tekiz ve bizi tercih ettikleri için çok mutluyuz. Bu neticede bizi şöyle bir noktaya taşıdı” diye konuştu.

NASIL İŞLİYOR?

Bu sistemin işleyiş süreci şöyle: İnsanlar bir bankaya geçiyorlar, burada altın hesabı açtıktan sonra bize geliyorlar. Bize İAR (İstanbul Altın Rafinesi) kontrolü neticesinde bunları alıyor, güvenli bir şekilde vatandaşımızın altın hesabına aktarıyoruz. Vatandaş direk bize geldiğinde tekrar bankaya gitmesine gerek kalmıyor.Ünye’de ve bölgede altın toplama noktasında tek noktayız. Bu işi bizde yapıyoruz diyenler olabilir. Ünye havzası, Fatsa’nın arka havzası ve Terme’nin arka havzası bu bölgeye tamamen biz hitap ediyoruz. Ünye’de tekiz. Bu hususta da halkımızı özellikle bilgilendirmek istedik. Güzel şeyler olacağını ve bu konuda güveni boşa çıkartmayacağımızı düşünüyorum.

KUR KORUMALI BİR SİSTEM

Vatandaş altınını bize getirdiğinde onu banka ile  değerlendirmesi vatandaşın kendi inisiyatifinde. Bankada hesap açıldıktan sonra kur koruma paketini siz uyguluyorsunuz. Altın bugün diyelim ki düştü, kur korumalı sistemde aynı seviyede kalıyor. Detaylarını bankalardan öğrenebilirler. Maksat burada yastık altı altınlarını Hazineye kazandırmak. İnsanlar evlerinde tuttuğu altınlarını böylelikle çalınma riskini önlemiş oluyor. Hem para kazanıyor hem altınlarını sağlama alıyor”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.