SON DAKİKA
Hava Durumu

SARIKAHRAMAN; GEREKİRSE KENDİ TOPRAKLARIMIZI EKERİZ

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Rusya-Ukrayna geriliminden dolayı buğday ithalatında sorun çıkabileceğini belirtti. Sarıkahraman, eğer Türkiye’deki tüm buğday alanlarını ekseydik kimseye ihtiyacımız olmazdı dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 11:34
Kaynak: Sabah
SARIKAHRAMAN; GEREKİRSE KENDİ TOPRAKLARIMIZI EKERİZ

Tahıl ihracatının büyük bölümünü Rusya ve Ukrayna'dan yapan Türkiye'de krizle birlikte fiyat artışları olması gündemde.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Rusya-Ukrayna geriliminden dolayı buğday ithalatında sorun çıkabileceğini belirtti. Sarıkahraman, eğer Türkiye’deki tüm buğday alanlarını ekseydik kimseye ihtiyacımız olmazdı dedi.

Başkan Sarıkahraman Moda Tv mikrofonuna Rusya-Ukrayna savaşının tarıma olan etkisini şu sözlerle anlattı;

“Dünya artık bir cep telefonu gibi. Cep telefonunda bir butonu tıkladığınız zaman dünya elinizin altına geliyor. Artık küresel sermayede böyle. Ülkelerin her bir şekilde birbirlerine bağlantıları var. Gerek ekonomik olarak, gerek alışveriş yapılarak, gerek para transferi yapılarak dünya birbiri ile komşuculuk oynuyor. doğru olan bu mu? Evet bu. Rusya ve Ukrayna’dan aldığımız buğday, çok ciddi anlamda buğday alıyoruz. Bizim Türkiye’den, Ukrayna’ya ya da Rusya’nın buğdayına ihtiyaç duymayalım deseniz bile 1yıl 2 yıl geçer. Türkiye’deki tüm buğday alanlarını eker kimseye de ihtiyacımız olmazdı. Oradaki savaş ekonomik olarak bir etkileşim yarattığı gibi tarımda da yaratacak. Biz ekmeklik unumuzu buğdayımızı ciddi miktarda o ülkeden alıyoruz. Bizde etkileneceğiz diye düşünüyoruz bekleyip göreceğiz” dedi.

TÜRKİYE TARIM ÜLKESİDİR, NOKTA!”

Türkiye’de tarımsal kıtlık çekiliyor diyebilecek kadar bana zor gelen bir şeyin olmadığını söyleyen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Türkiye dünyada tarım anlamında kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydik. Bunu herkes biliyor Türkiye tarım ülkesidir. Türkiye’de tarımsal kıtlık çekilebilecek diyecek kadar bana zor gelen bir şey yok. Türkiye yağmuru çok alan bir ülkeyiz. Ege, Akdeniz, Trakya, İç Anadolu bölgesi, Karadeniz bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi, güneydoğu Anadolu bölgesi, tamamen tarım bölgesi. 7 bölgenin içeresinde turizm bölgesi ege Akdeniz bölgeleri geliyor. İki turizm bölgesinin dışında bütün turizm dahil tarım ülkesidir. Türkiye tarım ülkesidir demeye çekiniyor hükümet edenler. acaba ayıp mı ben geleceğimi tarım ile idam ettiriyorum çoluk çocuğumu ben alın terim ile büyütüyorum demek acaba çok utanılacak bir şey mi diye de düşünmek istiyorum açıkçası. Türkiye tarım ülkesidir, nokta!” diye konuşu.

HABER:ALEV YILMAZ

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.