SON DAKİKA
Hava Durumu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, 3 Bin Adet Fidan Dağıttı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi GÜLER, Tarım ve Hayvancılığa verdiği desteklerin sürdüğünü bu kapsamda, üreticilere 6 bin adet mavi yemiş, 3 bin adet aronia fidanı dağıtıldı dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2021 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2021 12:15
Kaynak: Sabah
Ordu Büyükşehir Belediyesi, 3 Bin Adet Fidan Dağıttı.

Ordu büyükşehir’le üretiyor

Üreticilere 6 bin adet ‘mavi yemiş’ 3 bin adet aronia fidanı dağıtıldı

Ordu büyükşehir belediye başkanı dr. Mehmet hilmi güler’in tarım ve hayvancılığa verdiği destekler sürüyor. Başkan güler’in talimatıyla başlayan çalışmalar sonrası, fatsa, gölköy, gülyalı, gürgentepe, kabadüz, kumru, mesudiye, perşembe ve ulubey ilçelerindeki üreticilere, dünya çapında asıl ürünlerden biri haline gelen ve antioksidan özelliği ile son yıllarda popülerliği artan yaban mersini (mavi yemiş) ve aronia fidanı dağıtıldı.www.52haber.net

Ordu büyükşehir belediyesi’nin, üreticilerin alternatif gelir kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla başlattığı projelere her gün bir yenisi ekleniyor. Başkan güler’in kırsal kalkınma hedefleri doğrultusunda devam eden çalışmalarda gerek taze tüketim gerekse işlenmiş meyve sanayisi açısından güçlü bir ticari ürün olan ve kilosu 60 liradan alıcı bulan mavi yemiş, çiftçilerin üretim kültürüne girdi.

Ordu büyükşehir belediyesi ile il tarım ve orman müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “mavi yemiş ve aronia üretiminin yaygınlaştırılması projesi ” kapsamında fatsa, gölköy, gülyalı, gürgentepe, kabadüz, kumru, mesudiye, perşembe ve ulubey ilçelerindeki üreticilere 6 bin adet mavi yemiş ve 3 bin adet aronia fidanı dağıtıldı.

Dünyada en çok ilgi gören ürünlerin başında geliyor

Ordu büyükşehir belediyesi tarım ve hayvancılık hizmetleri dairesi başkanı ahmet ultav, “ilimizdeki ürün çeşitliliğini artırmak ve farklı gelir kollarını oluşturma yolunda çalışmalarını sürdüren büyükşehir belediyemizce geçen yıl başlatılan mavi yemiş ve aronia fidanı dağıtımına bu yıl da devam ediliyor. Son yıllarda üretimi artan ürünlerden olan mavi yemiş ve aronia, taze meyve olarak tüketiminin yanında işlenmiş ürün olarak da oldukça talep görüyor” dedi.

Ordu’da üretim alanı 50 dekara çıktı

Mavi yemiş ve aronia yetiştiriciliğinin son fidan dağıtımı ile birlikte 50 dekara ulaşacağını kaydeden ultav, “2020 yılında dağıtımı yapılan 6 bin adet mavi yemiş ve 500 adet aronia fidanı ile yaklaşık 20 dekar alanda bahçe tesis edilmişti. Son dağıtımla birlikte 30 dekar alan daha üretime kazandırılarak toplamda 50 dekar alanda mavi yemiş ve aronia bahçesi kurulmuş olacak. İlimizin bazı yerlerinde doğal halde de yetişen, iklim ve toprak yapısı itibarıyla ilimiz şartlarına uygunluk gösteren mavi yemiş ve aronia meyvelerinin dikim alanlarını artırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.