SON DAKİKA
Hava Durumu

Ginseng, ordu’da yetiştirilecek

Doğu asya’nın dağlarında yetişen ve şifalı bitkiler arasında gösterilen ginseng bitkisinin ordu’da yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2020 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 04.11.2020 16:42
Kaynak: Sabah
Ginseng, ordu’da yetiştirilecek

Doğu asya’dan ordu’ya 

Ginseng, ordu’da yetiştirilecek

Ordu’da yeni ürünlerin yetiştirilerek ekonomiye katkı sunulması çalışan büyükşehir belediye başkanı dr. Mehmet hilmi güler öncülüğünde yeni çalışmalar için düğmeye basıldı. Doğu asya’nın dağlarında yetişen ve şifalı bitkiler arasında gösterilen ginseng bitkisinin ordu’da yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Kore cumhuriyeti yerel idari birliği türkiye temsilcisi yong durk park ve doğu karadeniz ormancılık araştırma enstitüsü müdürü hülya turna, başta ginseng olmak üzere güney kore ve türkiye’de bulunan tıbbi ve aromatik bitkileri yetiştirme, araştırma, geliştirme ve sanayileştirme faaliyetleri konusunda istişarede bulunmak amacıyla ordu büyükşehir belediyesi başkanı danışmanı burhan sakallı ile bir araya geldi.

Yong durk park, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda iki ülke arasında iletişim köprüsü kurarak uygun bitkilerin ordu’da yetiştirilmesine katkı sağlayacaklarını söyledi.

İlaç ve tıp sektöründe kullanılıyor

Ordu büyükşehir belediyesi başkan danışmanı burhan sakallı ordu’da tarım dairesi başkanlığımız bünyesinde sayın mr. Park’ın önderlik ettiği ginseng ürününün ekilmesi ve tarımının yapılması amacıyla bir araya geldik. Güney kore’de tarih öncesinden günümüze kadar bilinen, hayatın her alanında özellikle ilaç ve tıp sektöründe kullanılan kıymetli bir ürünün üretimini ilimizde de yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

“büyükşehir değerli ürünleri ordu’da denemek istiyor”

Güney kore cumhuriyeti yerel idari birliği türkiye temsilcisi yong durk park ise türk-güney kore kültür iletişim derneği başkanı olarak çeşitli konular üzerinde iki ülke arasında dostluğu artırmak için çalıştığını, ayrıca ortak araştırma ve geliştirme projelerine de yardım ettiğini belirtti.

Park, “ordu büyükşehir belediyesi, güney kore ile iyi ilişkiler kurarak burada bulunmayan ama dünyada çok değerli sayılan bitkileri de burada denemek istiyor. Ginseng bitkisi üzerinde 5 yıldır orman genel müdürlüğü ile çalışmalar yapıyoruz. Bu konu üzerinde araştırmalar yaptım. Ordu’nun durumu iyi. Ordu’da bulunduğum için çok mutluyum. Büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Deneme çalışmalarına başlanacak

Daha önce güney kore ve türkiye iş birliğinde, orman genel müdürlüğü koordinesinde yürütülen “ginseng projesi” kapsamında doğu karadeniz ormancılık araştırma enstitüsü deneme sahalarında ginseng tohumu ekimi ve kök çeliği dikimi yapılmıştı. Ordu’da da ginseng başta olmak üzere güney kore’de yetişen ve bölgemize uygun olduğu düşünülen tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliğinin yapılmasına yönelik deneme çalışmalarına kısa sürede başlanacak.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.