SON DAKİKA
Hava Durumu

Fındıkta alan bazlı destek kalkıyor kiloya destek geliyor.

Fındıkta alan bazlı destek kalkıyor kiloya destek geliyor. Ordu, Giresun, Trabzonlu üreticiler endişeli

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2023 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2023 10:59
Kaynak: IGF
Fındıkta alan bazlı destek kalkıyor kiloya destek geliyor.

Fındıkta alan bazlı destek ödemesi kalkıyor. TMO 2023 ürünü fındık fiyatı belirlerken” Bakanlığımızca üreticilerimize 2,7 TL/Kg destek ödemesi yapılacaktır. “açıklaması yapmıştı. Bu açıklamanın ne olduğuna kimse bir anlam verememişti. Açıklanan 2.7 TL destek fiyatı yeni yeni anlaşılmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı fındıkta alan bazı destek yerine kilogram başı destekleme modeline geçiyor. 2023 yılı için düşünülen rakam kilo başı 2.7 TL. Bakanlık önümüzdeki hafta konuyu gündeme getirecek.

ORDU- TRABZON-GİRESUN’A BÜYÜK HAKSIZLIK

Tarım ve Orman Bakanlığı fındık üreticisine 9 yıldır dönüm başı 170 TL ödüyor. 170 TL’nin yükseltilmesi istenirken Bakanlık, doğrudan destek ödemesinden vazgeçip ürün başı ödeme yapmayı planlıyor.

Bunun ilgili ilk açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından fındık alım fiyatı açıklanırken gündeme gelmişti. Erdoğan, alım fiyatına ilave olarak üreticiye 2.7 TL/kg destek verileceğini ifade etmişti.

TMO tarafından yapılan açıklamada da “Bakanlığımızca üreticilerimize 2.7 TL/Kg destek ödemesi yapılacaktır. “denilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı fındık üreticilerine ne kadar fındık üretirlerse o kadar destek vermiş olacak.

Fındık üreticilerinin tamamına kilogram başı 2.7 TL destek verilirse Ordu ve Giresun üreticileri bundan zarar görecek.

Ordu, Trabzon ve Giresun’da eğimli dik arazilerde ortalama dönüm başı 100 ile 115 kilogram fındık alınıyor. Samsun , Sakarya ve Düzce’de düz ovalarda dönüm başı 180 kilogramın üzerinde fındık elde ediliyor.

Ordu , Trabzon ve Giresunlu üreticiler, dönüm başı ortalama 250 ile 300 TL arasında destek alabilecek. Samsun, Sakarya, Düzce gibi düz ovada fındık yetiştiren üreticiler ise dönüm başı 350-450 TL destek almış olacak.

Eğimli ve düz arazide fındık yetiştirenlere aynı destek verilmesi halinde Ordu ile Giresunlu fındık üreticilerinin daha büyük mağduriyetler yaşayacağı belirtiliyor.

ORDU -GİRESUN-TRABZON ÖZEL DESTEKLENMELİ

Ordu’da fındık ihracatçısı Şenocak Gıda’nın Sahibi Cem Şenocak, daha önce sık sık Ordu , Trabzon ve Giresunlu fındık üreticilerinin diğer illerdeki üreticilerden farklı desteklenmesini önermişti.Şenocak, eğimli ve dik arazilerde, düz ovalara göre verimin düşük olduğuna dikkat çekmişti.

Ordu Gazete

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.