SON DAKİKA
Hava Durumu

Fındık fiyatları neden artmıyor

Genel Başkanımızın fındık fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yapılmaması yönünde Ziraat Odalarımıza gönderilen yazılı ve sözlü bir beyanı kesinlikle yoktur” diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2021 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2021 16:16
Kaynak: Sabah
Fındık fiyatları neden artmıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Ordu’da faaliyet gösteren yerel bir basın yayın organının, “Fındık fiyatları neden artmıyor? Fındık 1 yıldır 24 TL” başlıklı haberine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

Yerel bir basın yayın organında yayınlanan habere ilişkin açıklamalarda bulunan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan, “Fındık fiyatları neden artmıyor? Fındık 1 yıldır 24 TL” başlığıyla yerel bir gazete ve internet sitesinde 07.09.2021 tarihinde yer alan haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. TÜM KÖY-SEN Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, “Fındık fiyatları neden artmıyor? Fındık 1 yıldır 24 TL” başlığı altında yayımlanan açıklamasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını açıklamadan önce Ordu, Giresun, Trabzon başta olmak üzere fındık bölgesi Ziraat Odalarına “Her ne olursa fiyat hakkında açıklama yapmayacaksınız” şeklinde yazı gönderdiğini iddia etmiştir. TÜM KÖY-SEN Ordu Şubesi Başkanı Sağra’nın, Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar hakkındaki bu ve benzeri açıklamaları gerçekleri yansıtmamakla birlikte, iddiaların bile bile sırf muhalefet yapma uğruna yapıldığı ortadadır. Genel Başkanımızın fındık fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yapılmaması yönünde Ziraat Odalarımıza gönderilen yazılı ve sözlü bir beyanı kesinlikle yoktur” diye konuştu.

“BAYRAKTAR’A, YAPILAN HAKSIZLIKTIR”

Başkan Soydan, “Her daim Türk çiftçisinin yanında olan, hak ve menfaatlerini koruyan Sayın Bayraktar’ın böyle bir beyanda bulunduğu yönündeki iddia, çirkin ve yalandır. Bu yaşananlar, 5 milyonu aşkın Türk çiftçisinin temsilcisi TZOB Genel Başkanımız Sayın Bayraktar’a yapılan haksızlıktır. Genel Başkanımız, Ziraat Odası Başkanlarımıza fındık fiyatının değerinde oluşması ve üretici sorunlarını dile getiren açıklamalar yapmaları konusunda sürekli telkinlerde bulunmuştur. Sayın Genel Başkanımız Karadeniz’de fındık üreticimizin ayakta kalmasını sağlayacak mücadeleler vermiştir. Karadeniz’in en önemli geçim kaynağı fındık için hükümet nezdinde yapılan girişimleri sonuç vermiş, 2006 yılından itibaren TMO fındık piyasasına müdahil kurum olmuştur. Fındıkta bir önemli kazanımımız da alan bazlı desteğin devamının sağlanmasıdır. Genel Başkanımız, konuyu dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanına iletilmiş, girişimleriyle, alan bazlı desteğin kaldırılması önlenmiştir. Bu gelişme medyada da geniş yer bulmuştur” ifadelerine yer verdi.

“MAAŞ KONUSU DA İFTİRA VE YALANDIR”

Soydan, “Fındık dikim alanlarını belirleyen 2844 sayılı yasanın güncellenmesi konusunda gösterdiği çaba karşılıksız kalmamış, Birliğimizce yapılan yazışmalar sonucunda çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararları ile ruhsatlı fındık alanları 730 bin hektara ulaşmıştır. Birliğimizin girişimleri sonucu 750 metre rakım üzerindeki fındık bahçelerinin de varlığı kabul edilerek destek almaları sağlanmıştır. Fındık alan bazlı destek ödemeleri dekara 170 TL olmak üzere 2021 yılında yaklaşık 900 milyon TL ödeme yapılmıştır. Bu sektöre çok emeği olan ve hakkı ödenmez hizmetlerde bulunan Sayın Genel Başkanımızla ilgili sözde aldığı maaş konusu da iftira ve yalandır. Yönetim Kurulu Üyesi olarak Sayın Genel Başkanımızın böyle bir maaş almadığının en yakından tanığı benim. Sayın Bayraktar, çiftçilerimizin bütün sorunlarında her zaman yanlarında olmuş, özellikle pandemi sürecinde tarlalarında kalabilmeleri, üretime devam edebilmeleri için her türlü girişimde bulunmuş, diğer sektörler üretemezken çiftçilerimizin üretimlerini sürdürmelerine son derece destek vermiştir. Sayın Bayraktar, her daim yaptığı basın açıklamalarında, yazılı basın ve televizyonlarda çiftçi sorunlarını işleyerek çözüm önerilerini belirtmiştir. Hal böyleyken, bilindiği üzere amacı kamuoyunu doğru bilgilendirmek olan basın yayın organları da bu hak ve sorumluluğunu kullanırken yapılan suçlayıcı itham ve iddiaları kamuoyuyla paylaşmadan önce iddia sahibinin iddialarıyla ilgili karşı tarafa söz ve cevap hakkı tanımalıdır. Basın kuruluşları hassas dengeyi korumak, hukuk düzeninin sınırladığı çizgiyi aşmaya çalışan ve kişilik haklarına saldıranlara müsaade etmemek yükümlülüğü altındadır” dedi.

Haber: Sümeyye ŞAHİN

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.