SON DAKİKA
Hava Durumu

Fındık 100’ü Aştı Gidiyor

Fındık fiyatındaki artış haftanın ilk günü de sürdü. Fındık fiyatı 100 lirayı aşarken Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise fındık fiyatındaki artışın süreceği ön gördüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 09:40
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 09:40
Kaynak: IGF
Fındık 100’ü Aştı Gidiyor

Fındık fiyatında 1 Ocak itibariyle yukarı yönlü olarak başlayan hareket hafta başında da sürdü. Yeni yıla 92 TL’den başlayan fındık fiyatı bu haftaya 100 liradan başladı. Ordu’da bazı fındık alıcıları alım fiyatlarını 100 TL olarak ilan etse de daha yukarıdan alım yapıyor. Trabzon’da ise 50 randıman alım fiyatını 103,50 olarak ilan eden fındık alıcıları oldu. Trabzon Ticaret Borsası da levant ve sivri fındıkta en yüksek fiyatı 100 lira olarak duyururken yağlı fındıkta 104 lira olarak duyurdu.

ARTIŞIN SÜRMESİNİ ÖN GÖRÜYORUM

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise fındık fiyatındaki artışın süreceği ön gördüğünü ifade etti. Akça, ”Biz bu artışın aralık ayında olmasını bekliyorduk ama iki faktör buna engel oldu. Birincisi tekel gücünü kullandı piyasayı baskıladı. İkincisi yerli alıcı 1 Ocak itibariyle kapatması gereken krediler vardı. Bunlar daha iyi fiyattan alım yapmalarına engel oldu. Bu süreçte tem teklin stokları bitti hem de yerli alıcı kapatması gereken kredileri kapattığı için artış ocak ayında yaşanmaya başladı.” dedi.

TMO ŞUBATTAKİ HATASINI TEKRARLAMAMALI

Bu süreçte TMO’nun tutumunun da çok önemli olduğunu aktaran Akça, “Geçen sene şubat ayında fındık fiyatı hareketlenince TMO piyasanın altında satış kararı alarak fiyatların ciddi şekilde düşüşüne neden olmuştu. Biz o zaman bunun yanlış olduğunu belirterek eleştirmiştik hatta sert ifadelerle eleştirmiştik. Bugün de diyoruz ki TMO 1 Nisan’a kadar fındık satışı yapmamalıdır. Bu konudaki talebimizi de yetkilileri yöneticilere ilettik. Olumlu bakış olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

TMO 1 NİSAN’A KADAR FINDIK SATMAYACAĞINI AÇIKLAMALI

TMO üretici için piyasaya girdiğini ve görev tanımının üreticiyi korumak olduğunu aktaran Akça, “O yüzden TMO, üreticimizin ve ülkemizin menfaatini düşünerek, ülkemize girecek döviz girdisinin miktarını düşünerek 1 Nisan’a kadar fındık satışı yapmayacağını açıklamalıdır diyoruz. Aksu durum yine daha önce olduğu gibi bir takım spekülatörlere zaman bırakmak anlamına gelebilir. TMO’nun görevi üreticiye kollamak olduğu için TMO yaptıklarıyla ve yapmadıklarıyla bu görevi yerine getirmelidir.” şeklinde konuştu.

‘100 LİRA İYİ FİYAT’

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi ise yükselen fındık fiyatlarıyla ilgili olarak 100 liranın çok iyi bir fiyat olduğunu söyledi. İşin içerisine randıman payının da katılması halinde 1 kilo fındığın 110 liraya tekamül edebileceğini ifade eden Çebi,” Fiyatlar şimdilik çok iyi. Asıl sorun önümüzdeki sezonun ne olacağı. Büyüklerimiz fındık çuvala girmeden belli olmaz derlerdi. Son dönemlerde kar yağmaması, aşırı rüzgarlar umarım ürünümüzü olumsuz yönde etkilemez. Birde son dönemlerde sadece fındığı değil, tüm tarım ürünlerini yakından ilgilendiren kokarca meselesi üreticiyi kara kara düşündürüyor. Umarım sezon üreticinin istediği doğrultuda gider. Çünkü Karadeniz illerinin en önemli geçim kaynağı fındık olmazsa olmazımızdır.” dedi. 

Ordu Olay Haber Merkezi

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.