SON DAKİKA
Hava Durumu

Fındığa Ton Başına 15 Lira Kira Desteği!

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, fındık üreticilerine aylık 15 lira kira desteği verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 09:55
Kaynak: IGF
Fındığa Ton Başına 15 Lira Kira Desteği!

Fındığa Ton Başına 15 Lira Kira Desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı, lisanslı depolarda fındık muhafazası yapan üreticilere destek sağlamak amacıyla yeni bir karar aldı. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, fındık üreticilerine aylık 15 lira kira desteği verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, lisanslı depolarda fındığını muhafaza eden üreticilere destek sağlamak amacıyla yeni bir karar aldı. Resmi Gazete'de yayımlanan "Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilen Tarımsal Ürünler İçin Destekleme Ödemesi" tebliği ile fındık üreticilerine aylık 15 lira kira desteği verilecek.

Bu kapsamda, lisanslı depolarda muhafaza edilen diğer tarımsal ürünler için de destekleme ödemeleri belirlendi. Ton başına 6 lira destekleme ödemesi buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, çeltik, pirinç için uygulanacakken, mercimek, nohut, fasulye, soya fasulyesi için 8 lira, ayçiçeği için 10 lira, zeytin ve zeytinyağı için 15 lira, pamuk için 25 lira, Antep fıstığı, kuru kayısı, kuru üzüm için ise 30 lira olarak belirlendi.

Ayrıca, söz konusu ürünlerin depolanması sürecinde ton başına 25 ila 100 lira arasında değişen nakliye ücreti ve 6 ila 50 lira arasında değişen analiz ücreti de destek kapsamına alındı. Bu destekler, 2023 yılı hasat dönemi için en fazla 6 ay süreyle üreticilere ve üretici örgütlerine ödenecek.

Üreticilerin bu desteklerden yararlanabilmesi için, ürünlerin lisanslı depolara depolanmış olması gerekmekte ve bu durum, mevcut üretim yılına ait ürünlerin depolama döneminin başlangıç tarihi ile içinde bulunulan yılın son günü arasında gerçekleşmiş olmalıdır.

Kira desteğinden faydalanmak isteyen üretici ve örgütler, ilgili başvurularını 30 Haziran 2024 tarihine kadar, kayıtlı bulundukları il ve ilçe müdürlüklerine yapmalıdır. Ayrıca, kira desteği başvurusu yapan üretici ve örgütler, nakliye ile analiz ücreti desteğinden de ayrıca faydalanabilmek için başvuruda bulunmalıdır. Ancak, kira desteği miktarına göre nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemeleri bir defadan fazla yapılmayacaktır.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.