SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEP, “Fındık 70 TL olsa da artık geç!”

Piyasada fındık fiyatının 60TL’ye çıkmasının bir anlamının kalmadığını belirten Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Fındık üreticilerinin ürünü üzerinden ihracatçılar kazanmaya devam ediyor.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2022 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 18:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
EMEP, “Fındık 70 TL olsa da artık geç!”

EMEP, “Fındık 70 TL olsa da artık geç!”

Piyasada fındık fiyatının 60TL’ye çıkmasının bir anlamının kalmadığını belirten Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Fındık üreticilerinin ürünü üzerinden ihracatçılar kazanmaya devam ediyor.” dedi.

Fındık sezonu başında TMO’nun 52 TL’den aldığı fındık piyasada 42 TL fiyatla alındığını vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Sezon başında fındık fiyatının nasıl belirlenmesi ve kaç TL olması konusunda yaptığımız belirlemeler gerçekçiydi. Ancak üreticilerin örgütsüz oluşlarını fırsat bilen iktidar ve ihracatçılar üreticilerin emeği ve ürünü üzerinden söz sahibi oluyorlar. 1 kg fındığın maliyetinin 50TL’ye yakın olduğunu herkes biliyor. Bugün fındığın 60TL’ye yükselmesinin bir anlamı yok ,” dedi.

4 ay sonra atışın anlamı yok

Sezonun açılışından iki ay içinde üreticilerin yüzde 70’e yakını fındığını satmış oluyor diyen Poyraz, “Sezon açıldıktan 4 ay sonra fındığın 60 TL ya da 70 TL olmasının üreticiye yararı yok. Üreticinin çoğunluğu fındığını sattı. Ayrıca Eylül ayının 43-45 TL’si ile bugünün 60TL’sinin alım gücü bakımından bir farkı yok. Belki de Eylül ayının 43-45 TL’sinin alım gücü daha fazladır. Enflasyonun yüksekliği karşısında fındık fiyatının 60 TL olmasının bir anlamı da olmuyor. Bu fiyat yeterli değil.” dedi.

Her yıl aynı senaryo

Devletin, fındık üreticilerinin değil, yerli ve yabancı ihracatçılarının yanında politikalar geliştirdiğini vurgulayan Poyraz, “Her yıl aynı oyunu izliyoruz. Sezon açılışında maliyetini bile karşılamayan alım fiyatı açıklayan iktidarla daha düşük fiyat açıklayan ihracatçılar ele ele vererek üretici köylünün emeğine ve ürününe değerinin altında fiyat veriyorlar. Şimdiden söyleyelim ki, fiyat biraz daha çıkacak Mayıs ayı geldiğinde 2023-2024 sezonunun fiyatını düşük tutmak için fiyatta baskılamaya devam edecekler. Bu oyun bozulmalı.” dedi.

Seçim fırsata çevrilmeli

Seçim sürecine girildiğine dikkat çeken Poyraz, “Seçim süreci başladı. Üreticiler oy isteyen partilere yeni sezon fiyatının nasıl belirleyeceklerini sormalı. Artık her yıl oynanan oyun bozulmalı, üretici köylü siyasette ağırlığını koymalıdır. Emek Partisi olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da üretici köylünün emeğini ve ürününü savunmaya devam edeceğiz. Seçimleri fırsata dönüştürelim ancak seçimlerle de yetinmeyelim. Her şartta taleplerimizi dile getirmek zorundayız. Fındık üreticilerinin kurtuluşu demokratik halk iktidarındadır. Seçime katılan partimizle birlikte mücadeleyi yükseltelim.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.