SON DAKİKA
Hava Durumu

DESTEK GELMEZSE ESNAF ÖLÜR!

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, korona yasaklarının esnafı zor durumda bıraktığını belirterek destek gelmemesi durumunda esnafın can çekişeceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2020 01:51
Haber Güncellenme Tarihi: 26.11.2020 01:51
Kaynak: Sabah
DESTEK GELMEZSE ESNAF ÖLÜR!

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, korona yasaklarının esnafı zor durumda bıraktığını belirterek destek gelmemesi durumunda esnafın can çekişeceğini söyledi.   

 

'Küçük esnaftan selam; bizleri duyun’ başlığıyla yazılı bir açıklama yapan Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek şu konuları dile getirdi: “20 Kasım itibariyle başlatılmış olan pandemi (salgın) kısıtlamalarıyla birlikte esnaf ve sanatkârlarımızın Zorlu bir süreç yaşadığını ve ‘’çok acil’’ esnaf paketinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Pandeminin (salgın)  ilk ortaya çıktığından bu güne değin bıkmadan bu konuda gerekli çalışmalarımızı sürdürdük, sürdüreceğiz.

 

GÖRMEZDEN GELİNMEYECEĞİMİZE İNANIYORUZ

 

Pandemi (salgın) süreciyle ilgili yapılan açıklamalar doğrultusunda alınan tedbirler ve getirilen kısıtlamalar tamamen ülkemizi ve vatandaşlarımızı koruyabilmek adına yapıldığından hiç kuşkumuz yoktur. Mart 2020’den itibaren okullarda verilen eğitim sisteminden dolayı etkilenen öğrenci servisi araçları, kantincilerimiz, kırtasiyecilerimiz fiziken açık ama fiilen kapalı olan kahvehaneler, düğün salonlarımız, yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restaurant,  lokanta, pastane, kafe tarzı işletmelerimiz zorlu bir süreç yaşadılar ve yaşamaktadırlar. Devletimizin bu doğrultuda Cumhurbaşkanımızın, ilgili Bakanlıklarımızın ve Mecliste bulunan tüm milletvekillerimizin aynı düşünceyle hareket edeceğine inancımızla, küçük esnafın kurtuluş reçetesinin görmezden gelinmeyeceğine inanıyoruz. Girişimlerimizi aralıksız sürdüreceğiz.

 

 

BORÇLAR ÖTELENMELİ KİRA YARDIMI YAPILMALI

 

Esnaf paketinde olması gerekenleri sıralayacak olursak; Nakdi yardımlar, hibe desteği, şimdiye değin birikmiş ve ödeme günü gelmiş tüm kredi ve ödemelerin ötelenmesi, kira yardımı yapılması, mücbir sebeplerden dolayı esnaflarımızın Bağ-Kur primleri devlet tarafından karşılanmalı. Vergi muafiyetleri getirilmeli, enerji maliyetleri karşılanmalı, servis taşımacılığı türü araçlara MTV muafiyeti gibi esnaf ve sanatkarlarımızı korumaya ve kollanmaya yönelik desteklerin gerçekleşmesine inancımız tamdır. Devletimiz faizsiz kredi desteği sağlayarak birikmiş borçları kapatmalı ve ödemelerini 60 ay gibi uzun vadeye yayarak geri almalıdır.

 

DESTEK OLMAZSA ESNAF CAN ÇEKİŞİR

 

Bu süreçte yerel idarelerinde küçük esnafı koruyucu ve kollayıcı destekleri vermelerini talep ediyoruz. Bizlere nefes aldıracak bu adımların atılmasını talep ediyor ve büyük umutlarla bekliyoruz. Bu sıraladığımız destekler sağlanamadığında ülkemizin temel taşlarının ayakta durmasında harç özeliğini taşıyan küçük esnaf ve sanatkârlarımız avuçlarımızın içinde can çekişiyor olacaktır.

 

KORONA KURALLARINA UYALIM

 

Esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın kurallara en hassas bir şekilde uymalarını istiyoruz. Tüm canlar bizim için kıymetlidir.  Kış aylarında normal yaşamımızın bizleri etkisi altına alan bir sürü virüslerin üstüne birde bu süreçte çok ağır bir vaka olan KOVİD-19 geldi. Yani bundan sonra daha dikkatli olmamız ve gerekli tedbirleri eksiksiz yerine getirmemiz kaçınılmazdır. Lütfen maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami özen gösterelim. Hiç kimse bir başkasının yaşama hakkına etki ederek mağduriyet vermemelidir. Bu da bir kul hakkıdır unutmayalım. 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.