SON DAKİKA
Hava Durumu

DEPREM BAĞIŞLARININ VERGİSEL BOYUTU!

TÜRMOB Disiplin Kurulu Üyesi Bahadır Baş, “Depremzedelere doğrudan yapılan bağış ve yardımların kurum kazancından indirim konusu yapılması mümkün değildir.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2023 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2023 10:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
DEPREM BAĞIŞLARININ VERGİSEL BOYUTU!

DEPREM BAĞIŞLARININ VERGİSEL BOYUTU!

TÜRMOB Disiplin Kurulu Üyesi Bahadır Baş, “Depremzedelere doğrudan yapılan bağış ve yardımların kurum kazancından indirim konusu yapılması mümkün değildir.” dedi.

Depremzedelere yapılan bağış ve yardımların vergi boyutuna değinen Baş, bağış ve yardımın kurum kazancından indirilebilmesi için yapılması gerekenleri anlattı.

“Fatura düzenlenecek, KDV hesaplanmayacak”

Kızılay vasıtasıyla yapılan bağışlarda, bağışın nakit olarak yapılması durumunda tamamı kurum kazancından indirilebilirken, ayni olarak yapılan bağışlarda ise kurum kazancının en fazla %5’ine kadar olan kısmının indirim konusu yapılabildiği, ayni olarak yapılan bağışlar için maliyet bedeli üzerinden fatura düzenleneceği ancak KDV’nin hesaplanmayacağını söyledi.

AFAD vasıtasıyla yapılan bağışlar konusunda da değinen Bahadır Baş, “Cumhurbaşkanınca Başlatılan Yardım Kampanyaları kapsamında Gerek nakdi gerekse ayni olarak yapılan bağışların tamamı kurum kazancından indirilebilecektir. Yine ayni bağışlar için maliyet bedeli üzerinden fatura düzenlenecek ancak KDV hesaplanmayacaktır.” dedi.

“% 5’lik kısma indirim”

Baş, kamuya yararlı dernek (vakıf) vasıtasıyla yapılan gerek nakdi gerekse ayni olarak yapılan bağışlarda kurum kazancının en fazla %5’ine kadar olan kısmında indirim konusu yapıldığını, yine ayni bağışlar için maliyet bedeli üzerinden fatura düzenleneceğini ancak KDV hesaplanmayacağını dile getirdi.

Kamuya yararlı olmayan dernek (vakıf) vasıtasıyla yapılan bağışlara da değinen Baş, gerek nakdi gerekse ayni olarak yapılan bağışların kurum kazancından herhangi bir şekilde indirilmesinin mümkün olmadığını, ayni olarak bağışlar için de maliyet bedeli üzerinden fatura kesilmesi gerektiğini ve KDV’nin de hesaplanması gerektiğini savundu.

Gıda Bankacılığı faaliyeti olan dernek vasıtasıyla yapılan bu kapsamda yapılacak bağışların öncelikle ayni nitelikte ve kanunda sayılan; gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinden oluşması gerektiğine dikkati çeken Baş, bu nitelikteki yardımların tamamının kurum kazancından indirilebileceğini, teslim yapılırken maliyet bedeli üzerinden faturalandırılması ve KDV’nin de hesaplanması gerektiğini ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.