SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışanlar, 2024’ün en iyilerini belirledi: Yılın En İyi İşverenleri™ Listesi açıklandı

Great Place to Work® Sertifikası™ sahibi işverenlerin dahil olduğu Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ Listesi açıklandı. 25 Nisan 2024’te gerçekleştirilen etkinlik ile 170 organizasyon En İyi İşveren ünvanı aldılar.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2024 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2024 16:12
Kaynak: IGF
Çalışanlar, 2024’ün en iyilerini belirledi: Yılın En İyi İşverenleri™ Listesi açıklandı

Çalışanlar, 2024’ün en iyilerini belirledi: Yılın En İyi İşverenleri™ Listesi açıklandı

Great Place to Work® Sertifikası™ sahibi işverenlerin dahil olduğu Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ Listesi açıklandı. 25 Nisan 2024’te gerçekleştirilen etkinlik ile 170 organizasyon En İyi İşveren ünvanı aldılar.

İş yeri kültürü ve çalışan deneyimi konusunda küresel otorite olan Great Place To Work® 2024 senesinin Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ Listesi’ni açıkladı. Bu yıl, globalde 20 binin üzerinde organizasyonun nabzını tutan Great Place To Work®, Türkiye raporu için bilgi teknolojileri, üretim, finans, perakende, ilaç ve diğer sektörlerden 600’den fazla şirketi analiz etti. Yılın En İyi İşverenleri™ Listesi, bu 600’ün üzerindeki şirketteki iş yeri kültürü ve çalışan deneyimini ölçümleyen Trust Index™ anketine dahil olan 160 bin çalışanın yanıtlarına göre oluşturuldu. Çalışan deneyiminin tüm çalışanlar için tutarlı seviyede pozitif bir deneyim olması anlamına gelen “For All™” kriterlerinde en iyi performansı gösteren şirketler listede yer buldu.

Yılın En İyi İşverenleri™ Listesinde yer alan şirketlere ödülleri 25 Nisan 2024’te The Grand Tarabya Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte takdim edildi. Bu yıl organizasyonların çalışan sayısına göre altı kategori üzerinden açıklanan listenin, 10-49 Çalışan Sayısı kategorisi, 50-99 Çalışan Sayısı Kategorisinde, 100-249 Çalışan Sayısı Kategorisinde, 250-499 Çalışan Sayısı Kategorisinde, 500-999 Çalışan Sayısı Kategorisinde ve 1.000 Üzeri Çalışan Sayısı Kategorisindeki şirketler yer aldı.

Eyüp Toprak: “Stresi iyi yöneten şirketler fark yarattı.”

Ödül töreninde bu yılki sonuçları değerlendiren Great Place To Work® CEO’su Eyüp ToprakGreat Place To Work Türkiye olarak 12. yılımızı geride bırakıyoruz. Her yıl global çapta sahip olduğumuz kurum kültürü ve çalışan deneyimi uzmanlığı ile organizasyonların sürdürülebilir başarısı için çok değerli iç görüler ortaya koyuyoruz. Bu yıl Türkiye’de çok zor bir yılı geride bıraktık. Seçim, hiper enflasyon, genel umutsuzluk hali gibi sebeplere bağlı olarak bir önceki seneye göre genel güven endeksinde dört puan gerileme gözlemliyoruz. Yani en iyi işverenlerde de standart şirketlerde de çalışanlar yüksek stres seviyesine sahip. Tek fark, en iyi işverenler bu stresli durumu inovatif yaklaşımlarla, etkin liderlik uygulamalarıyla, açık iletişimle ve refah programlarıyla yönetmeyi başardı. Yani bu yılki gibi kriz dönemlerinde, çalışanlarına güvence altında hissettirmeyi başaran şirketler, bu krizi daha başarılı yönettiler.” dedi.

Bu yıl çalışanlar, “Şirketim kendi konumunu korusun.” dedi

Toprak raporun çarpıcı sonuçlarına ilişkin ise şunları belirtti: “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz analizlerin en şaşırtıcı sonuçlarından biri de ilk beş şirkette dahi çalışanların şirketten beklentisindeki değişiklik oldu. Geçtiğimiz senelerdeki analizlerimizde çalışanlar, şirketlerinin topluma değer katmasını önemserken, bu seneki çıktılarımıza göre krize bağlı olarak iş kaybı yaşamamak için şirketin kendi konumunu, sağlamlığını korumasının daha önemli olduğunu dile getirdiler.”

Ekonomik refah önemli ama harika iş yeri algısında belirleyici değil

Bu yıl organizasyonların en çok zorlandıkları konulardan birinin maaş düzenlemesi olduğunu da belirten Toprak, “Şirketler maaşları arttırsa da pazardaki fiyat artışı alım gücünü düşürdü. Fakat yüksek maaş politikasına sahip olmayan şirketlerin çalışanları mutsuz demek doğru değil. En iyi işveren unvanına sahip şirketlerdeki liderler, insan odaklı tutumla, değerle, kültürle, sağladığı eğitimlerle bu olumsuz algıyı kompanse edebiliyor. Şirketler, iş-yaşam dengesine odaklanarak, sosyal yan haklarda fayda sağlayarak çalışanlarının deneyimini pozitif yönde geliştiriyorlar.” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre, standart şirketlerde en çok göze çarpan konunun performans sistemi konusundaki memnuniyetsizlik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çalışanlar, sosyal yan hakların yetersiz olduğunu yeterli sisteminin adil bir şekilde işlemediğini düşünüyor. Etkin performans sistemi konusu, en iyi işverenlerde de geliştirilmesi gereken bir alan olarak öne çıkıyor.

Yönetici kendi inanmadığı konulara çalışanı da inandıramıyor

Analizlerimizin bir diğer önemli göstergesi ise yetkin liderliğin ne denli önemli olduğu. Y kuşağı ve Z kuşağı gibi genç kuşak yaş grupları detayında; standart, Great Place To Work-Sertifikalı™ ve En İyi İşveren listesinde yer alan şirketler özelinde ayrı ayrı yapılan değerlendirmeler, bu şirketler arasındaki en büyük farkın “yetkin yöneticiler” olduğunu ortaya koyuyor. Toprak, bu konuyla ilgili ise şunları dile getirdi: “Yönetici pozisyonundaki kişilerin vizyonu, kurum kültürü ile örtüşmüyorsa, bu birliktelik ya uzun soluklu olmuyor ya da yönetici kendi inanmadığı şeye çalışanı da inandıramıyor. Yüksek güven temeline dayalı kurum kültürü ve etkin liderlik pozitif bir çalışan deneyimi için en önemli iki unsur. Sözünü tutan, çalışanları paydaşı olarak gören, açık iletişim kuran, tutarlı, saygılı, insan kayırmayan, kapsayıcı liderlik çalışanların duygusal ve psikolojik dalgalanmalarının daha etkin şekilde yönetilmesini sağlıyor. “

Great Place To Work®, her yıl paylaştığı bu önemli araştırma sonuçlarıyla organizasyonlara neyi farklı yaparak daha uzun ömürlü ve başarılı olabileceklerinin ipuçlarını veriyor. Farklı sektörlerden bu prestijli listeye giren şirketlerin tam listesi ise şöyle:

Great Place To Work® Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ 2024

10-49 Çalışan Sayısı Kategorisi

TRABZON PORTFOXHR TURKEYVEGA SİGORTACLEVER DIALOGUERNG TECHNOLOGYTEKNA İNSAN KAYNAKLARIXIRTIZ YAZILIMPUBINNO INCSPEAKER AGENCYBREW INTERACTIVEFIORENTGREENLOG INTERMODAL LOJİSTİKNETİN HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ A.Ş.BUMPER TEKNOLOJİSPINTEKS TEKSTİLTKARE MÜHENDİSLİKVİZNET BİLİŞİMTATİLCİKUŞ SEYAHAT ACENTESİYELLOWARENORTHER GLOBAL LOJİSTİKE-COMMINTFRANKHYPER COMPANYSUNVITAL ENERJİKEDRION TÜRKİYEYOUTHALLSECHARD BİLGİ TEKNOLOJİLERİSODEC TECHNOLOGIESLABRYS CONSULTİNGBOOSMARTESTE BİLİŞİMGLOMİL TEKNOLOJİTTS ULUSLARARSI NAKLİYATKOFANA DİGİTALNEBULA BİLİŞİM SİSTEMLERİHENSEL TURKEYTESTER YOUAYES LOJİSTİKRESISCOIFF FORWARDINGINFODROM YAZILIM DANIŞMANLIKLOGISTA GLOBALHD ULUSLARARASIKRİKOANKAS HAYVANCILIKTREND MICROANDE LOJİSTİKDAVINCI ENERJİAD VENTURE DIGITALRDC TALENT51 DİJİTALCAPELLA LOJISTIKOGGUSTOTECHNOGYMGİMEL

50-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

SUDA MADENLGT LOGISTICSREMAX TÜRKİYEGLOBAL ITYEŞİLOVA HOLDİNG A.Ş.LİMA LOJİSTİKMOBİLİZCHIESIBENTEGOENQURA BİLGİ TEKNOLOJİLERİSOMERSET MASLAK İSTANBULSMARTPULSE TEKNOLOJİARKEM KİMYAWARPIRISLUXOFT TURKEYMEDITOPIAENDEKSAETHICA SİGORTAZOETISDOĞAN YATIRIM BANKASIAKLEASEPROPERTY FİNDERVEKTÖR BİLGİ VE YAZILIM TEKN.SECURE FUTURE BİLGİ TEKNOLOJİLERİSIGNIFY TURKEYODAŞ GRUP

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

RANDSTADSERVİER İLAÇ VE ARAŞTIRMA A.Ş.CISCOLILLY TÜRKİYEYILDIZ HOLDİNGEDENREDANA SİGORTAPLUXEE TÜRKİYEPERNOD RICARDCHIPPINYILDIZ TECHINGAGEMASTERCARD TÜRKİYETOSUNOĞLU TEKSTİLASTELLASGLASSHOUSEHONEYWELL TURKİYEMECHSOFTNUMESYS İLERİ MÜHENDİSLİK A.Ş.VIESSMANNDOCPLANNERSTRYKERKOÇ FİNANSMAN A.Ş.BUKET YIKAMALOGIWAEKİN SMART CITY TEKNOLOJİTD SYNNEX TÜRKİYEEMLAKJETHANGİKREDİDOĞAN HOLDİNGENOCTABİLGİLİ HOLDİNGHEWLETT PACKARD ENTERPRİSEYEPAŞUNITED PAYMENTDİAM VİTRİN TASARIMDENTAKAY DENTAL CLINICUNITER ETİKETBALL BEVERAGE TURKEYTAV AIRPORTS HOLDING


250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

ABBVIEMAGNA SEATINGTEKNASYONNOVO NORDISK TÜRKİYEHILTI TÜRKİYETOM DIGITALUPFIELD GIDAORGANİK KİMYAALBARAKATECHGALATA TAŞIMACILIKKALE PRATT & WHITNEYNOVARTISBEŞTEPE KOLEJİTAV TECHNOLOGIES TURKEYTRENKWALDERFOLKARTKALKINMA YATIRIM BANKASIBTCTURKARABAM.COMBOEHRINGER INGELHEIM

500-999 Çalışan Sayısı Kategorisi

ASTRAZENECA TÜRKİYELOGO YAZILIMTAVUK DÜNYASIKINAY TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK A.Ş.ARCHITECHT BİLİŞİMSAHİBİNDEN.COMVOTORANTIM CIMENTOSSAAT&SAATDAGİ GİYİM SANAYİMİKROGRUPKKB KREDİ KAYIT BÜROSU A.Ş.

1000 + Çalışan Sayısı Kategorisi

HILTONDHL EXPRESSETİYA BİLGİ TEKNOLOJİLERİDHL SUPPLY CHAINIPEKYOL GROUPFPS FLEXIBLE PACKAGING / AL-DABBAGH GROUPMEDICAL POINTTELEPERFORMANCEYORGLASSTUI HOTELS & RESORTS TÜRKİYEPRONETAKRA HOTELSSCHNEIDER ELEKTRİKALLIANZ GROUPYVES ROCHERFLORMARPENTİENERJİSA ÜRETİM

Great Place To Work® hakkında

Great Place To Work®, işyeri kültürü ve çalışan deneyimi konusunda uzman küresel otoritedir. 1992'den beri dünya çapında 100 milyondan fazla çalışanın dahil olduğu Trust Index™ anketinden elde edilen derin analizler, harika bir iş yeri deneyimini neyin oluşturduğunu tanımlıyor. Her şeyin temelinde Güven vardır. Great Place To Work®, tüm çalışanlar için yüksek güvene dayalı bir iş deneyimi yaratarak organizasyonların kültürlerini ölçmelerine ve daha iyi iş sonuçları üretmelerine yardımcı oluyor. Kurum kültürü ve çalışan deneyimi analiz platformu Emprising®, liderlere veri ve insan odaklı kararlar verebilmeleri için ihtiyaç duydukları anketler, gerçek zamanlı raporlama ve içgörüler sağlıyor. Great Place To Work® aynı zamanda Great Place To Work-Certified™ şirketleri ve Türkiye’nin En iyi İşverenler Listeleri’nin yanı sıra sektörel, bölgesel listeler açıklayarak çalışan deneyiminin en iyiler ile kıyaslayabileceğiniz benzersiz veri içerikleri sunuyor. Great Place To Work®’ün misyonu, organizasyonların herkes için harika iş yerleri haline gelmesine yardımcı olarak daha iyi bir dünya inşa etmek.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.