SON DAKİKA
Hava Durumu

BUYRUN SİZE FABRİKA ARAZİSİ!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arazi sahiplerine uzun süredir ödenmeyen kamulaştırma bedellerini ödedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2020 15:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.10.2020 15:08
Kaynak: Sabah
BUYRUN SİZE FABRİKA ARAZİSİ!

HİLMİ GÜLER’DEN 2.ORGANİZE SANAYİ İÇİN DEV HAMLE. SANAYİ YATIRIMCILARININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKTI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arazi sahiplerine uzun süredir ödenmeyen kamulaştırma bedellerini ödedi. Bunun karşılığında Büyükşehir Belediyesi adına 100 dönüm arazi tahsis edildi. Başkan Güler, Ordu’ya yatırım yapmak isteyen ancak arazi sıkıntısı sebebiyle fabrika inşa edemeyen firmalara yatırım fırsatı sağladı.

HİLMİ GÜLER’DEN OSB SORUNUNA NEŞTER

Göreve geldiğinden bu yana geçen 18 ayda 4 şirket kurarak çalışmaları hızlandıran, alt yapı ve üst yapı belediye hizmetlerini kesintisiz sürdüren, tarım, turizm, enerji ve imar alanlarında önemli projeleri devreye koyan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, istihdam ve sanayi alanında önemli bir projeye daha imza attı.

Başkan Güler, Altınordu ilçesi Karaağaç Mahallesi ile Ulubey İlçesi Güzelyurt ve Eymür Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 90 hektar arazi üzerinde yer alan Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yaşanan ve arazi sahiplerine uzun süredir ödenmeyen kamulaştırma bedellerinin ödenmesine katkıda bulundu.

OSB’ye kamulaştırma bedeli ödenmesini sağlayarak hisse sahiplerinin mağduriyetini gideren Güler, ödeme karşılığında OSB’den 100 dönümlük arazi tahsisi aldı. Bu araziye yatırım yapacak olan firmaların kuracağı fabrikalarda yüzlerce kişiye istihdam imkânı sağlanacak.

ARAZİ SAHİPLERİNE 7,5 MİLYON LİRA

Altınordu ilçesi Karaağaç Mahallesi ile Ulubey İlçesi Güzelyurt ve Eymür Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 90 hektar arazi üzerinde yer alan Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arazi sahiplerine kamulaştırma bedelleri ödeme yapılamadığı için yatırımcı firmalara arazi tahsisi yapılamıyordu. Ordu’nun 5. teşvik bölgesinde olması vergi, SGK ve diğer imkânlar açısından yatırım yapmak isteyen firmalar, arazi sıkıntısı sebebiyle başka bölgeleri tercih ediyordu. 

YATIRIMCILARIN ÖNÜNDEKİ ENGEL KALKTI

Bu duruma çözüm getirmek isteyen ve yeni istihdam alanlarının oluşmasının önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Belediyenin iştirak şirketi ORBEL vasıtasıyla arazi sahiplerine ödenmesi amacıyla OSB’ye 7,5 milyon lira ödeme yapılması talimatını verdi. OSB Yönetim Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bilgisi ve onayıyla arazi sahiplerine kamulaştırma ödemesini gerçekleştirdi. OSB, ayrıca 7,5 milyon lira karşılığında Ordu Büyükşehir Belediyesine 100 dönümlük arazi tahsisi yaptı. Büyükşehir Belediyesi, yatırım yapmak isteyen firmalara satın aldığı araziden tahsis yaparak fabrikalar kurulmasını ve istihdam oluşturulmasını sağlayacak. Bu hamle ile Ordu’da yatırım yapmak isteyen ancak arazi sıkıntısı sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen firmaların önü açılmış oldu.

Öte yandan Başkan Güler, Türkiye’nin tanınan ve sayılı firmalarıyla görüşmelere başladı. Başkan Güler, özellikle nitelikli üretim yapabilecek, kurumsal alt yapısı bulunan, güçlü istihdam kaynağı olabilecek firmalarla görüşmelerini sürdürüyor.

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.