SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Atakan Akça, Fındık Üreticisine ihanet ediyorlar

Ordu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı fındık rekoltelerine tepki göstererek, “kafalarına göre rekolte açıklayıp ülkeye ihanet ediyorlar.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2021 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2021 13:04
Kaynak: Sabah
Başkan Atakan Akça, Fındık Üreticisine ihanet ediyorlar

Ordu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı fındık rekoltelerine tepki göstererek, “kafalarına göre rekolte açıklayıp ülkeye ihanet ediyorlar.” dedi.

INC’nin 790 bin ton, TÜİK’in ise 700 bin ton fındık rekoltesi açıklamasına tepki gösteren Akça, fındıkta ayak oyunlarının sürdüğünü belirterek, tekelci firmayla iş birliği yapanların da zamanla zarar gördüğünü söyledi.

“Her yolu deniyorlar”

INC’nin açıkladığı fındık rekoltesi tarihinin hem erken hem de manidar olduğunu belirten Akça sözlerine şöyle devam etti; “Bu rekolte açıklaması, ülkemiz ve Karadeniz Bölgesi’ndeki üreticilerimize ihanettir. Bir ihanetin içerisindeler. Ülkeye ihanet etmek için her yolu deniyorlar. Türkiye, dünyanın fındık üretiminin yüzde 75’ini yapıyor. Önemli de bir sanayi ürünü. Büyük sermaye sahipleri, Türkiye’deki iş birlikçilerini kullanarak böyle bir yol seçiyorlar. Büyük tekelci firmalar, menfaatleri bittiği an, işbirlikçileriyle de ilişkiye kesecekler. Bu iş birlikçiler aynı zamanda kendilerine de zarar verdiklerinin farkında değiller. Bundan 15-20 yıl önce Ordu’da fındık işiyle uğraşan en az 25 tane sanayici vardı. Şuan toplasanız bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azaldılar. Tekeci firmanın tatlı kazançlara kanarak, kendisini o tekelci firmanın eline bırakan bazı sanayicilerimiz bunun zararını gördü.

“Kafalarına göre rekolte açıklıyorlar”

Her sene yaptıkları toplantıda kafalarına göre fındık ve diğer sert kabuklu ürünlerin rekoltelerini açıklıyorlar. Rekolte, tekelci firma ve iş birlikçilerinin işine gelen biçimde açıklanıyor. Çünkü Türkiye’yi INC’de ihracatçılar temsil ediyor. Bu yanlış bir uygulama. Ülkemizde resmi rekolte, Temmuz ayında Tarım Bakanlığı tarafından açıklanıyor. INC ise karanfil sayımına göre rekolte açıklıyorlar. Geçen sene de açıkladılar. 100-150 bin ton arasında eksik oluştu. Dedikleri rakam tutmadı. Bir de kafalarına göre stoklu rekolte belirliyorlar. Geçen sene stok açıkladılar ama kimsenin deposunda fındık kalmadı. Çünkü Türkiye, fındık ihracatında rekor kırmıştı. Depolarda stoklu fındık varmış  gibi gösteriliyor. Bu tamamen bir sonraki sezonun taban fiyatına etki etmek için yapılan bir manipülasyon. Burada üreticiyi panikleterek fındığını elinden daha ucuza almak için oyun oynuyorlar. Üreticilerimiz ve manavlarımız bunlara itibar etmesinler.”

“TÜİK’in açıklaması da ihanettir”

TÜİK’in fındık rekoltesi açıklamasına ‘ bu iş iyice sulandı’ diyerek tepki gösteren Akça, sözlerine şöyle devam etti; “TÜİK de 700 bin ton rekolte açıkladı. Her önüne gelen bir rekolte açıklama hevesinde. TÜİK, enflasyon ve diğer istatistiki konularda araştırma yapan bir kuruluş. Türkiye’deki fındık rekoltesi TÜİK’i neden ilgilendiriyor? INC, bu ülkeye ne kadar ihanet ediyorsa, TÜİK’in yaptığı bu açıklamalar da ihanettir. Çünkü TÜİK, resmi bir kuruluştur. TÜİK’in yaptığı rekolte açıklaması da tekelci firma ve işbirlikçilerine hizmet etmektir. TÜİK’i esefle kınıyorum. Bu açıklamaların itibarı yoktur. Üreticimiz tüm bu yapılan oyunlara karşı ürününe sahip çıkmaya devam ediyor.”

 

Kaynak ;: ordumedya

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.