SON DAKİKA
Hava Durumu

Arı Ölümlerinin İlk 3 Nedeni

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin,” İlk verilere göre arı ölümlerinde etkili olan üç ana faktör ortaya çıkmaktadır. Polen yetersizliğine bağlı besleme hataları, nosema ve varroa.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2024 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2024 11:49
Kaynak: IGF
Arı Ölümlerinin İlk 3 Nedeni

Şahin şu açıklamayı yaptı: Yeni yıl yeni umutlar diyerek 2024 yılına başlamış bulunmaktayız. Birliklerin kuruluşunun yirminci yılında geldiğimiz noktayı değerlendirdiğimizde oldukça önemli mesafeler katettiğimizi görmekteyiz. Bireysel arıcılıktan örgütlü arıcılığa geçiş süreci olarak özetleyeceğimiz yirmi yıllık süreçte kazanımlarımızın oldukça fazla ve önemli olduğunu gördük. Bundan sonraki süreçte de sektörümüzün ön plana çıkması ve katma değerli ürün üretiminin önünü açmak amacıyla çalışmalarımızı artıracağız. Bu anlamda 2023 yılı da oldukça verimli geçmiştir. Islah projelerimizde alman mesafenin yanında kalite standartları (ISO) konusundaki çalışmalar ve coğrafi işaretli bal sayımızı artırmak konusunda pek çok çalışmaya öncülük ettik.

ZARARI EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞTIK

Son yıllarda pandemi ve ekonomik kriz gibi tüm toplumsal katmanları etkileyen süreçte arıcılığımız da zaman zaman olumsuz etkilenmiştir. Birlik olarak bu kaostan en az kayıpla çıkmak amacıyla çalışmalar yürüttük ve çalışmalara devam ediyoruz. Eğitim konusunda da kesintisiz eğitim prensibi uyarınca hareket ettik. Arıcılarımızın çeşitli gereksinimlerini gidermek ve ekonomik katkı sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere çeşitli proje kaynaklarından yararlandık. Özellikle fuar ve festival gibi etkinlikleri düzenlemek ve görev almak konusunda çaba sarf ettik.

BİLİM İNSANLARINI BİR KEZ DAHA TOPLAYACAĞIZ

 Değerli arıcılarımız, bu sene yine Muğla Çam Balı ve Arıcılık Kongresinin sekizincisini düzenleyeceğiz. Bilim dünyası ile sektörü buluşturmayı hedeflediğimiz bu çalışma ile yine birlikte olacağız. Bilimsel bildiriler yanında sektörel görüşme ve tartışma olanaklarının olacağı bu çalışma ile ülkemiz arıcılığını yine dünya gündemine getireceğiz. Özellikle arı ölümleri konusunda dünyada yapılan çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bilim adamları ölümleri azaltmak amacıyla yürüttükleri çalışmaları bu kongrelerde tartışacak ve çözüm önerileri sunacaklardır. Bu nedenle kongreleri de çok önemsiyoruz. Bilim adamları ile arıcıları aynı ortamda buluşturan kongremiz ile pek çok soruna dikkat çekeceğiz.

ARI ÖLÜMLERİNİN İLK 3 NEDENİ

 Ancak ilk verilere göre arı ölümlerinde etkili olan üç ana faktör ortaya çıkmaktadır. Polen yetersizliğine bağlı besleme hataları, nosema ve varroa. Arıcılarımızı özellikle bu üç konuda dikkatli ve duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bakanlıkça önerilen uygulamaları yerine getirmek atılacak ilk adımdır. Özellikle Varroa mücadelesinde dikkatli olunması, hiçbir dikkatsizliğe ve ihmale meydan verilmemesi ve Bakanlık talimatları doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi halde koloni kayıpları ve dolayısıyla ulusal servetimiz olan arı kolonilerimiz zarar görecektir. Bu bilinç ile hareket edilmesi durumunda bol kazanç elde edilecek olup arıcılarımızın da refah seviyesi yükselecektir. Yeni sezonda yeni umutların yeşermesi ve bereketli olmasını dileriz.” 

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.