SON DAKİKA
Hava Durumu

Adıgüzel: Fındıkta daha söylenecek çok sözümüz var

Üreticiyi sahipsiz, meydanı boş buldunuz, astınız kestiniz, attınız tuttunuz. Artık şunu bilin ki fındığın da, alın terinin de emekçinin de sahibi var.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2021 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2021 15:34
Kaynak: Sabah
Adıgüzel: Fındıkta daha söylenecek çok sözümüz var

    CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis’te yaptığı basın toplantısında fındığı ele aldı. “Üreticiyi sahipsiz, meydanı boş buldunuz, astınız kestiniz, attınız tuttunuz. Artık şunu bilin ki fındığın da, alın terinin de emekçinin de sahibi var.” Diyen Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

     TMO bugünlerde tarım ürünleri ile ilgili taban fiyatlar açıklayacak ancak fındıkta hemen bir fiyat açıklamasını beklemiyoruz. Çünkü bunlar uluslararası kartelden tüyo-talimat gelmeden fındık fiyatı açıklamazlar. Milli bir tarım politikaları olmadığı için…

Ocak ayında tarımsal don oldu. Don fındığa zarar verdiği için rekolte düşeceğinden fiyatını yukarı çekecek bir olaydır. İhracatçı birlikleri, uluslararası kartelin ülkemizdeki temsilcileri hemen devreye girerek “don fındığa zarar vermez” deme gafletinde bulundular. Biz o oyunu bozduk. Sonra ihracat azaldı diyerek bir oyun kurdular. Geçtiğimiz günlerde açıkladım, bir önceki yıla göre azalmayı bırakın artmış. Bu oyunu da bozduk. Şimdi yeni oyun var. TMO, üreticinin kalkanı olan fındıktaki destekleme alımını 30 Nisan’da kapattı. Üreticiyi avcılarla yalnız bıraktı. Fındık Türkiye’nin 1. İhracat kalemi. Tüm tarım ihracatının 10’u. Talimatla ve işbirliği ile tam da yeni sezondan önce alımı kapatarak fındık fiyatını aşağıda tutmak için uluslararası kartelle işbirliği yapan bir hükümet ve hükümet bürokrasisi ile karşı karşıyayız. Bir diğer oyun da şu, INC yani Uluslararası Kuruyemiş Konseyi’nin Türkiye’de bu yılki fındık rekoltesi tahminini beklenenin çok üzerinde açıklayarak fındığın çok bol olacağı yönünde bir algı yaratacağına dair tahminlerimiz var. Bütün bunların yanında üreticilerimiz asla umutsuz olmasın. Bu kartelin de işbirlikçilerinin de depolarında fındık kalmadı. Bu sene üretim de düşeceği için fındık fiyatı yükselecektir. Kimse endişe etmesin Karadeniz insanının, Türk insanının gözünde açığa düşecekler ve ne mal oldukları anlaşılacaktır. Biz üreticimizin her zaman yanındayız. Üreticiyi sahipsiz, meydanı boş buldunuz, astınız kestiniz, attınız tuttunuz. Artık şunu bilin ki fındığın da, alın terinin de emekçinin de sahibi var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kuru gürültüye de algı oyunlarına da işbirlikçi taşeronlara da pabuç bırakmayız. Ne yaparsanız yapın, söylenecek daha çok sözümüz var. Bu daha başlangıç.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.