SON DAKİKA
Hava Durumu

2023 Fındık Rekoltesi Çöktü! İşte Nedenleri…

Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 2023 fındık rekoltesinin düşmesinin en büyük nedenlerinden birinin kahverengi kokarca

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2023 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2023 09:04
Kaynak: IGF

2023 Fındık Rekoltesi Çöktü! İşte Nedenleri…

Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 2023 fındık rekoltesinin düşmesinin en büyük nedenlerinden birinin kahverengi kokarca olduğunu belirterek, 2024 yılında gerekli mücadele yapılmazsa fındık üretiminde daha büyük sorunlar yaşanabileceğini öngördü.

Ordu’daki Ziraat Oda Başkanları ve Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 2023 yılında fındık rekoltesinin beklenen rekoltenin altında seyretmesinin nedenlerini açıkladılar. Fındık rekoltesinin düşmesinin sebepleri haberimizde…

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan: Harmana Gelen Fındık Çuvala Girmedi

Bahçedeki fındık harmana gelmedi. Harmana gelen fındıkta çuvala girmedi. Yani fındık patozdan çıkmadı. Olasılıkla nedeni özellikle mevsimin çok farklı seyretmesi. Fındığın olgunlaşma sürecinde devamlı yağışlardan dolayı güneşşiz havada kalmasından kaynaklı olgunlaşamamasına neden oldu. Ayrıca tabii ki bu süreçte fındıkta iç dolgunluğu gerçekleşmedi. Kahverengi kokarcanın da etkisi oldu.   Havalardan dolayı üretici kokarca ile de mücadele yapamadı. Tabii bu etkenler fındıkta 2023 yılında önemli bir derecede rekolteye olumsuz olarak yansıdı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Fındığı Döllenme Eksikliği ve Kokarca Etkiledi

Fındıkta kaybın en büyük nedeni fındığın döllenme mevsiminde yaşadığı iklimsel değişiklik. En büyük neden budur. Çünkü fındığın yapmış olduğumuz gözlemler %30 döllenmediğine şahit olmuştuk ve bunu da kamuoyuyla paylaşmıştık. Geçen Aralık ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hatta 10 derece üstünde seyreden bir hava sıcaklığıyla bir karşılaşmıştık ve bu erkek üreme organı püs tozunu dökmüştü. Bu püs Şubat ayından sonra oluşan karanfili de dölleyemedi veya az bir kısmını dölledi. Dolayısıyla fındığın da %30 döllenmeyle alakalı bir problemin olduğunu o zaman söylemiş ve şahit olmuştuk.

Şuanda en büyük sıkıntısını yaşadığımız kahverengi kokarcanın etkisine maruz kaldığı ürün dolayısıyla bir miktarda o düşürdü rekolteyi. Yani bu 2 etken fındıkta aşağı yukarı %30-35’lere varan bir düşüş trendine soktu fındık rekoltesini.

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: Üretici Maliyetlerden Dolayı Mücadele Yapamadı

Külleme hastalığı rekolte kaybına neden oldu. Vatandaşın gübre fiyatlarının çok yükselmesi noktasında gübre alıp atamaması ve mücadeleyi yapamaması da rekolteyi etkiledi.

Bunun dışında bir de, yani asıl en büyük sorunlardan bir tanesi bu yıl bizim bu bölgemizde yaşamış olduğumuz kahverengi kokarcanın vermiş olduğu zararın etkisi oldu. Ordu bölgesinin tamamında seneye çok ciddi zararlar meydana getirecektir. İlk başlarda 100 rakımlara kadar düşündüğümüz kahverengi kokarcayı şu anda yaylalarımızda bile görebiliyoruz. Karadeniz bölgesinin bütün kıyılarında varlığını hissettirmeye başladı.

Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın: Fındıkta Döllenme Oluşmadı

Aşırı soğuk Mart ayında bazı bölgelere don oldu. Bundan ziyade da erkek püs dediğimiz döllenmeyi sağlayacak püslerin Mayıs ayında yağmurlu gitmesiyle beraber tozlaşma yapamadı. Tozlaşma yapamayınca daldaki gözüken fındık boş çıktı. Vatandaş burada yanıldı. Rekolte düşüklüğünün nedenleri mart ayındaki soğuk havalar ve döllenmenin gerçekleşememesi diye sıralanabilir.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman: Umulmadık Bir Rekolte Kaybı Oldu

Rekolte kaybı bu sene hiç ummadık bir şekilde yüksek oldu. Elbette bunu çok nedenleri var. Öncelikle şunu diyebiliriz, fındık döllenmede zorluk çekti. Aşırı yağmurlar oldu. Bu aşırı yağmurlardan dolayı döllenmediğini gözlemledik. Çok ciddi derecede bir küf hastalığın karşı karşıya kaldık. Uzun zamandır bununla mücadele ediyoruz. Bu sene yağmur çok yağdığından dolayı küf çok gözükmediği gibi geliyor ama güneşin aralıklı da olsa 2 saatte 3 saatte açtığı zamanlarda da olsa çok ciddi bir küllemeyi de ben şahsen gözlemlediğimi söyleyebilirim. Ayrıca kahverengi kokarcanın da etkisi oldu.

Ordu’daki Ziraat Oda Başkanları ve Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 2023 yılında fındık rekoltesinin beklenen rekoltenin altında seyretmesinin nedenlerini açıkladılar. Ordu Hayat Gazetesi Özel Haber: Soner Özdemir

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.