SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Ekonomik Isı Pompası Atölyesi Ünye’de Açıldı

Türkiye’nin ilk Isı Pompası Atölyesi Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2023 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2023 13:32
Kaynak: IGF
Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Ekonomik Isı Pompası Atölyesi Ünye’de Açıldı

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Ekonomik Isı Pompası Atölyesi Ünye’de Açıldı


Cevher Hibe Destek Programı kapsamında Türkiye’nin ilk Isı Pompası Atölyesi Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 11 Aralık 2023 Pazartesi günü saat.14.00’te okul müdürü, idarecileri ve Coşkun Öz vakfı yöneticisi ve Ünye ilçe milli eğitim şube müdürü ve öğrencilerin katılımı ile düzenlenen törenle hizmete açıldı.


Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Coşkun Öz Vakfı tarafından düzenlenen "Çevre dostu, Sürürülebilir Isınma Kaynağı; Isı Pompasının Mesleki ve Teknik Eğitime Entegrasyonu "adlı projesiyle Türkiye 1.si olarak hibe almaya hak kazanmıştı. 


"Çevre dostu, Sürdürülebilir Isınma Kaynağı; Isı Pompasının Mesleki ve Teknik Eğitime Entegrasyonu" projesi kapsamında kurulan sürdürülebilir ekonomik ısı pompası atölyesinde başvuruda bulunan şimdilik 16 teknik eleman yetiştirilmeye başlanacak diyen Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Azaklı “Bizleri bu anlamlı projede buluşturan, destek ve katkılarıyla mesleki eğitim faaliyetlerimize güç veren başta Coşkun Öz Vakfına ve kıymetli yöneticilerine, proje sürecinin başvuru aşamasından uygulama aşamasına kadar bizleri her anlamda yüreklendiren, destekleyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve çalışanlarına, projenin mimarı ve yürütücüsü Kıymetli Hocamız Öner Tanık’a, gerek maddi, gerek manevi anlamda her daim bizlere desteklerini esirgemeyen meslek odalarımıza, projemizin başarıyla sonuçlanması için çaba ve emek harcayan kıymetli idarecilerimize, öğretmenlerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 


Projenin detayı ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Azaklı “Projemizin Adı, Çevre Dostu Sürüdürlebilir bir Isıtma Kaynağı:Isı Pompasının Mesleki Eğitime Entegrasyonu idi. Projenin adı aslında içerik anlamında bizlere çok şeyi ifade ediyor. Isı pompalarının enerji sektöründeki giderek artan rolüyle birlikte,çevre dostu ve sürüdürülebilir enerji çözümleri konusunda projemizin ne kadar önemli olduğunu ifade etmek isterim.Projemiz sadece teknik becerileri geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda çevresel sorumluluk anlayışını da pekiştirmeye yönelik bir adımdır. 
Enerji Tasarrufu ve Temiz Bir Çevre günümüzde küresel bir öncelik haline gelmiştir.Isı pompaları,bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan  talebin artmasına katkıda bulunarak karbon ayak izimizi azaltma yolunda önemli bir araç haline gelmiştir. Açılışını gerçekleştireceğimiz Isı Pompası Atölyemiz Türkiye’de Meslek Liseleri arasında ilk Isı Pompası Atölyesi olması  sebebiyle  Coşkun Öz Vakfı tarafından okulumuza sağlanan bu hibenin  ne kadar büyük önem arz ettiğini göstermektedir. Yine bu alanda proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz öğretmen çalıştayı, teknik geziler, eğitimler, hem  teknik anlamda hem de farkındalık anlamında güzel bir çığır açacaktır. Tüm katılımcılara bu anlamlı projemizin kapanış programında bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür eder, Projemizin hayırlı çalışmalara vesile olmasını diler, saygılarımı sunarım ”dedi. 


Ünye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Telat Aktaş“Eğitim dinamik bir yapıdır. Değişim, dönüşüm hayatın her alanında olduğu gibi eğitimi de amansız bir şekilde etkilemektedir. Bu değişim, dönüşüm devam ederken eğitim kurumlarının bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Bizim burada en büyük amacımız okullarımızın alt yapısının güçlü, fiziki mekanlarının iyi, atölyelerinin güçlü, sınıf ve derslik ortamlarının zengin olması biz eğitimciler olarak öğrencilerimize verebileceğimiz en büyük katkıdır. Bunun için burada kamu yatırımı en öncelikli hedeflerimizden biridir. Bu anlamda Coşkun Öz Eğitim Vakfı’mızda Bakanlığımızla yaptığı iş birliği kapsamında ilçemizde çok güzel bir atölye kazandırdı bize. Türkiye’de de ilk örneği olan atölyemizi açıyoruz. Bu projeye katkı veren Coşun Öz Eğitim Vakfı’na şükranlarımızı sunuyoruz. Projenin yürütülmesinde emeği geçen eğitim kurumları yöneticilerine, öğretmen arkadaşlarımıza, Ar-Ge birimindeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”diye konuştu.


Coşkun Öz Eğitim Vakfı Hibe Programları yöneticisi Serhat Karasungur “Coşkun Öz Eğitim Vakfı 35 yıldır mesleki eğitimin gelişmesi için çaba sarf eden bir vakıf. Kamu yararına çalışan bir vakıf. Temel kuruluş amacı da Türkiye’de mesleki eğitimin gelişmesi ve sanayinin iş dünyasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetişmesi. Ünye Mehmet Necati Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Türkiye’de ilk örnek olacak ısı pompası atölyesi kuruldu. Vakıf olarak olarak buna katkı sunmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ”dedi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.