SON DAKİKA
Hava Durumu

KOCAOĞLU: “KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR”

28 Mart ile 3 Nisan arasında gerçekleştirilen ve bu yıl 58. düzenlenen Kütüphane Haftası, Ünye İlçe Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen programla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2022 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2022 16:47
Kaynak: Sabah
KOCAOĞLU: “KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR”

Teması “Kütüphanede Hayat Var” olarak belirlenen 58. Kütüphane Haftası münasebetiyle düzenlenen programda, kütüphaneden en çok yararlanan okuyuculara ödüller verildi.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ve Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz’ün katılım sağladığı programda, Kütüphane Müdürü Erol Kocaoğlu kütüphane ve kitapların önemine ilişkin yaptığı konuşmasında, “Hayat bizim için yaşadığımız değerler manzumesidir. Yaşadığımız hayata verdiğimiz değer miktarınca, hayatımızın kalitesi de artmaktadır. Kütüphane afişlerimizde kullandığımız bir sloganımız vardır: Okumak gelişmektir, değişmektir, değiştirmektir, özgürlüktür ve hayatı anlamlı yaşamaktır. Elektronik bir aletin tamiri, enerjisi bitince yeniden şarj etmek, sistem sorunu varsa formatlamak veya fabrika ayarlarına geri döndürmek mümkündür. Hatta kaliteli hizmet almakta yine sorun yaşarsak yeniden bir cihaz almak mümkündür. Lakin bu saydıklarımızı insan üzerinde uygulamamız mümkün değildir. O zaman sıkılan, bunalan, hasta olan, ihanetle kalbi daralan, bir başka deyişle sıkıntılarla baş etmeye çalışan insanimizin sıkıntılarım nasıl gidereceğiz. Onu tekrar nasıl güçlü ve mutlu bir birey haline getireceğiz. İşte kütüphane ve onun sosyal, kültürel ve eğitici hizmetleri, programları ile mümkün olacaktır. Allah cc insanı yarattı ve yeryüzüne gönderdi. Haz. Peygambere Kur’anın ilk emri olan “Seni Yaratan Rabbinin Adi ile Oku” emri ile Kur’anı Rehber edinen herkes için Kendini yenileme, kurma, inşa etme, medeniyet geliştirme, insan olma, tüm dünyaya adalet ve eşitlik getirme ve diğer değerleri yeryüzünde hakim kılma rehberini gösterdi. Oku!. Bu nedenle okumak bizim için farzdır, ibadettir. Okumak boş zamanları değerlendirmek için değil kendimize olan değer katma mücadelesinde planlı zaman dilimlerinde yapılması zorunlu faaliyetlerdir. Okudukça bilinçleneceğiz, bilinçlendikçe olmazsa olmazlarımız, hayır deme kabiliyetimiz, evet deme bilincimiz artacaktır. Bu bilinç bize daha mutlu ve kaliteli hayat yaşamanın kapılarını açacaktır. Bizim Psikoloğa, uyuşturucu, alkol, kumar, elektronik bağımlılık gibi bizi esir alan, sosyal hayatımızı ve kaliteli hayat sürmemizi engelleyen bağımlılıklara ihtiyacımız olmayacaktır. O zaman özgür, güçlü, pozitif enerji yayan birey olacağız” dedi.

“ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ”

Yapılan konuşmanın ardından kütüphaneden en çok yararlanan okuyuculara ödüller verildi. Merve Aldemir, yetişkin kategorisinde 100 kitap okuyarak birinci oldu. Lise kategorisinde Goncagül Sekmen, 56 kitap okuyarak ödüle layık görüldü. Ortaokul kategorisinde Atatürk Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Tuana Ekiz, 384 kitap okuyarak ödül aldı. İlkokul kategorisinde Merkez İlkokulu 2/D sınıfı öğrencisi Azra Su Baş, 175 kitap okuyarak birinci oldu. Anaokulu kategorisinde ise Yağız Metin Ak, 79 kitap okuyarak birinci oldu.

Kütüphaneden en çok yararlanan okuyuculara Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ve Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ödüllerini verdi. Program, programa katılanlara verilen ikramlar ile sona erdi.

Haber: Tuğçe Kaymak

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.