SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanayan yara: Taşımalı eğitim!

Torun, taşımalı eğitimde Ordu’nun en çok öğrencisi bulunan 5 ilden biri olduğunu belirterek, söz konusu uygulama eğitimde başarı oranının düşük olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2023 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2023 15:15
Kaynak: IGF
Kanayan yara: Taşımalı eğitim!

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, taşımalı eğitim ve köy okullarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

Seyit Torun, hayata geçtiği günden beri eleştiri ve tartışmaların odağında bulunan taşımalı eğitim uygulamasının Ordu’nun kanayan bir yarası olduğunu belirterek, “Milli Eğitim Bakanlarının son yıllarda köy okullarının yeniden açılmasına ilişkin yaptıkları açıklamalara karşın taşımalı eğitimdeki öğrenci sayısı her gün artıyor.” Dedi.

Başarı oranı düşük!

Resmi verilere göre taşımalı eğitimde bulunun öğrenci sayısının geçtiğimiz yıla göre Türkiye genelinde 67 bin 486 artarak 744 bin 625’e yükseldiğinin altını çizen Torun, taşımalı eğitimde bulunan çocukların çok erken saatlerde okul yollarına düştüğünü, söz konusu uygulama eğitimde başarı oranının düşük olduğunu söyledi.

Ordu ilk 5 il içinde!

Torun; “Ordu ülkemizde taşımalı eğitimde en çok öğrencisi bulunan ilk 5 il içerisinde bulunmaktadır. Kırsal bölgelerde ikamet eden ve tarım sektöründe çalışan velilerimiz ihtiyaç halinde çocuklarının okullarına ulaşmakta güçlük çekmekte, öğretmen – öğrenci – veli ilişkilerinde ciddi çatlaklar meydana gelmektedir. Çocuklarımızın eğitime erişiminin kolaylaştırılması ve eğitim öğretim kalitesinin artırılması için köy okullarının ivedilikle yeniden açılması beklenmektedir. Konuya ilişkin verdiğim soru önergesi değerlendirmeniz dileğiyle ektedir.” Dedi.

Torun’un soru önergesi şöyle: “ 

2002 – 2023 döneminde Ordu’da kapatılan köy okullarının sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?

2002 – 2023 döneminde Ordu’da taşımalı eğitim ile okula ulaşan öğrencilerimizin sayısını eğitim basamaklarına göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?

2023 ve 2024 yıllarında Ordu’da yeniden açılması planlanan köy okullarının sayısını söz konusu okulların bulunduğu yerleşimler ile birlikte açıklar mısınız?

2002 – 2023 döneminde Türkiye’de taşımalı eğitim ile okula ulaşan öğrencilerimizin sayısını eğitim basamaklarına göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?

2023 ve 2024 yıllarında Türkiye genelinde yeniden açılacak köy okullarının sayısını illerimize göre açıklar mısınız?

Milli Eğitim Bakanlarının neredeyse her yıl tekrarladığı köy okullarının yeniden açılacağına ilişkin açıklamalara yönelik neden herhangi bir somut adım atılmamaktadır?”

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.