SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünye İçin Turizm Konusunda Fikri Olanlar Var!!!!!

Orta Vadeli Turizm Vizyonu Kapsamında, Kara sınırı kadar neredeyse, deniz sınırı da olan Ünye'mizde özellikle denizden daha fazla faydalanmak, Tekne Turları, Deniz sporları ve su altı sporlarının da önüne açmak için, Sualtı okullarının ve eğitim sahalarının açılmasının sağlanması ile ilgili çalışmalar yapmak.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2023 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2023 09:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Ünye İçin Turizm Konusunda Fikri Olanlar Var!!!!!

TURİZM YÖNETİMİ VİZYON VE SAHANIN AKTÖRLERİ İLE OLUR. 
2.BÖLÜM
ORTA VADELİ TURİZM VİZYONU... 
1- 12 AY YAŞAYAN VE YAŞANAN DENİZ
Kara sınırı kadar neredeyse, deniz sınırı da olan Ünye'mizde özellikle denizden daha fazla faydalanmak, Tekne Turları, Deniz sporları ve su altı sporlarının da önüne açmak için, Sualtı okullarının ve eğitim sahalarının açılmasının sağlanması ile ilgili çalışmalar yapmak. 
Su sporları eğitimlerine geleneksel Karadeniz 'e özgü deniz sporu olan Viya(dalga ile aletsiz yüzme) eğitimlerini eklemek ve ilgili spor için alan açmak. Su sporları ile ilgili müze oluşturulması için ilgili birimlerle iletişim kurulması önerilmektedir.
2- BÖLGESEL POZİTİF AYRIMCILIK 
Bölgemizin bulunduğu coğrafi konum ve iklim şartları göz önünde bulundurularak pozitif ayrımcılık ilkesi gözetilmesi için uyarılarda bulunmak. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesindeki turizm işletmelerine ve sezon hareketliliğinin yoğun olmasına karşılık pozitif ayrımcılık ilkesi kullanılarak Karadeniz turizminin desteklenmesi için en az 5 yıl geri ödemesiz ve faizsiz destek planları sunulmalıdır. Özellikle mevcut işletmelere öncelik verilmesi şartıyla, bu uygulamanın hayata geçirilmesinin sağlanması için takibi yapılacaktır. 
3- KALELER KENTİ ÜNYE 
Kent olarak adeta Kaleler Şehri kimliğine sahip olan Ünye'de çevresel anlamda batı yakasından başlayarak;
İkizce Gençağa Kalesi, Ünye Kalesi, Gölceğiz Kalesi, Esenkale Kalesi, Erenyurt Kalesi ve Fatsa sınırında bulunan Çıngırt Kalesi ile ilgili altyapı çalışmalarının hazırlanmasına ve turizme kazandırılması için çalışmalara destek verilmesi. Bu kazanımların alternatif rotalarla birleştirilmesi. Engelsiz turizm hedefleri için Ünye Kalesi girişine 3D gözlük uygulama alanı kurulması, acil durum istasyonlarının yerleştirilmesi, sürdürülebilir ve yerel kalkınma hedeflerine uygun olarak alternatif enerji kaynakları ile beslenen ahşap malzeme ile inşa edilmiş “Kale Cafe ve Satış Mağazası”nın yerleştirilmesi önerilmektedir.
İlgili kalelerde yapılacak olan arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları sonucu çıkarılan buluntuların sergilenmesi için Ordu Arkeoloji Müzesinin kurulması önerilmektedir. Bu müzede Kurul Kalesinden çıkarılan heykel ve buluntuların sergilendiği ayrı bir kat planının olması odak noktasını arttıracaktır.
4- 30.000 NİTELİKLİ YATAK SAYISI ve NİTELİKLİ PERSONEL
Kentimiz 2023 yılı itibariyle yaklaşık 3000 yatak kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla Orta vadeli hesapladığımızda cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk yarısına kadar bu yatak sayısının 30.000'lere çıkarılmasının sağlanması için hizmet altyapısının yapılması ve yatırımcı getirmek için çalışmalar yapılması. 
Ünye’de bulunan yüksekokul ve turizm lisesi öğrencilerinin Akdeniz, Ege ve Marmara turizm bölgelerine aktarılması yerine önceliğin kendi bölgelerine verilmesi önemlidir. Turizm faaliyetlerinin nitelikli personel ile kaliteli hale getirilmesi için bu okullardaki eğitimlerin bölge turizmi odaklı olması için Üniversite ve MEB ile görüşülmesi gerekmektedir. Her iki alanda da tarihi ve kültürel envanterin tanıtımının personel eğitimlerine eklenmesi önemlidir.
5- BİLİNÇLİ TOPLUM VE NİTELİKLİ ESNAF 
ÜNTİD olarak, Geçmiş dönemlerde yaptığımız Kırsal Turizm etkinlikleri kapsamında tüm işletmecilerin ve esnafların turizm bilincinin arttırılması ve turizm vizyonunun geliştirilmesi için turizm kursları düzenlenmesi. Bu kurslara katılımın mecbur kılınması ve başarı ile bitiren kişilere teşvik amaçlı maddi destek sunulması önerilmektedir.
Her yıl turizm haftası kutlamalarının, kentin önemli kültürel noktalarında coşku ile yapılması için Üniversite ve MEB ile görüşmeler sağlanmalıdır. Ticaret lisesi tasarım şubesi, Turizm lisesi tüm şubeleri ve Yüksekokul tüm bölümleri ile ortak kazanımlar sağlanmalıdır. Bu etkinliklerin kapsamı personel yetiştirme odaklı ve turizm geliştirme odaklı olmalıdır. Etkinlik sonunda halkın katılım sağlayacağı anket ile turizm hedefleri denetlenmeli ve sonuçları geliştirilmelidir.
6- KUM SPA MERKEZLERİ VE SAĞLIK TURİZMİ
Sahillerinde Manyetit Siyah Kum bulunan ender kentlerden olan Ünye'de Kum Spa Merkezleri ve Kum Kaplıcası Otellerinin yapılması için çalışmalara başlanması ve destek verilmesi. Bu desteklerin verilmesi için manyetit kum alanında uzman olan kişiler tarafından eğitimler verilmesi ve sağlık turizmi konusunda gelişim gösterilmesinin sağlanması önerilmektedir. 
7- TEMATİK NOKTALAR 
Özellikle kentimizin Batı giriş kapısı olan Akçay Irmağı kenarında bulunan Ünye çöplüğünün rehabilite edilirken Fındık Tema Parkı ve Minia Ordu anlamında 52 adet kültür envanterine ait minyatürlerin sergilendiği ikinci bir tema park yapılması önerilmektedir. 
Akçay çöplüğü ve Çınarsuyu Tesisleri arasında kalan Vecdi Diker Ormanının rehabilite edilerek vahşi bitkilerden arındırılıp, kent mobilyaları ve insani alt yapısı ile Kent bahçesi vizyonuyla hazırlanmasının sağlanması. 
8- ÜNYE PİRAMİDİ VE SEYİR TERASI
Kentimiz sınırları içerisinde bulunan doğal şekli itibariyle Ünye Piramidi pozisyonunda olan Çataltepe Tepesi'ne seyir terası, doğa gözlem kulesi, trekking parkuru, hizmet ve ulaşım alt yapısı yapılarak Ünye ve bölge turizminin hizmetine sunulmasını sağlamak. 
9- DOĞA TURİZMİ 
Kentimizin sınırlarında bulunan en az 3 şelalenin doğa turizmi için, hizmet alt yapısı hazırlanılarak kazandırılması. 
10- ANFİ-TİYATRO VE KÜLTÜR-SANAT 
Atatürk Parkı'nda bulunan ve atıl durumda olan havuzun Amfitiyatro'ya çevrilerek kültürel ve sanatsal etkinlikler için bölgenin merkezi haline gelmesi için çalışmalar yapmak.
11- EĞLENCE TURİZMİ
Kentimize Barlar Sokağı kazandırılarak, gece hayatını daha verimli ve kontrollü bir alanda turizmin hizmetine sunulması için çalışmalar yapmak. 
12- MAĞARA ve KAYA MEZARI TURİZMİ
Denize en yakın mağara olma özelliği taşıyan ve resmi altyapı anlamında birçok hizmetinin hazırlandığı Yazkonağı mağarasında yürüyüş yolu, aydınlatma ve hizmet alt yapısı düzenlenerek turizme açılması için çalışmalar yapmak. 
Bölgenin en eski kaya mezarlarından olan Tozkoparan Kaya Mezarı'nın temizliği, ziyaret yolu, yön ve bilgilendirme tabelası ve aydınlatmasının yapılmasını sağlamak. 
UZUN VADELİ ÜNYE TURİZM VİZYONU
1- GÜVENLİ SAHİL, GÜVENLİ TURİZM 
Oteller bölgesi sahil kesimi ve tesis  plajlarının deniz tahribatı önlenmesi için denize dalga kıran yapılması önerilmektedir. Bu önerinin sonuçlanması için takibi yapılacaktır. 
2- KÜLTÜREL KAVŞAKLAR
Çevre yolundan geçen ve turistik gezi amaçlı bölgemize gelen araçların sahil yoluna entegrasyonu için Akçay ve Çaybaşı kavşaklarına destinasyon yönlendirme çalışmaları yapılması. Bu çalışmalar altyapısı hazır olan kültürel envantere yönlendiren ilgi çekici tabelalar ile sonuçlanmalıdır.
3- SINIRSIZ SAHİL YOLU
Akçay sınırından başlayıp Kavaklar sınırına kadar sahil güzergahında mavi ve yeşili buluşturmayı hedefleyen turizm yolu (yürüyüş, koşu ve bisiklet yolu, sürdürülebilir ve Wİ-Fİ hizmeti sunan kent mobilyaları, alternatif enerji kaynaklı aydınlatma sistemleri, bebek bakım odaları, elektrikli araç üniteleri, iklime uygun meyve ve kokulu ağaçlar, anı fotoğraf noktaları, yöresel ürün satış stantları) yapılması. 
4- ARKEOLOJİ MÜZESİ
Ünye içerisinde barındırdığı tarihi değerleri,  yapılan ve ikeriki yıllarda yapılacak olan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkacak olan buluntuları yerinde sergilemek, değişik şehirlerdeki müzelerde sergilenen veya depolarda bulundurulan kentimizin tarihi değerlerini getirmek ve korumak amacıyla bir müze kazandırılması için çalışmalar yapmak. 
5- BİR MİLYON TURİST HEDEFİ
Cumhuriyetin ikinci yüzyılında kentimizi tercih eden yerli ve yabancı turist sayısının 1.000.000 'a çıkarılması için sürdürülebilir çalışmalar yapılmasını sağlamak.
Alternatif turizm rotalarının tespitinin yapılması ve alt yapısının tamamlanmasını sonuçlandırmak. Yeşil rota, mavi rota, bisiklet rotaları ve trekking rotaları açmak ve çevresel güvenliği sağlamak için harekete geçmek (fotokapan, acil durum istasyonları, kaçak avcılık ve kazıları önleyen denetimlerin sıklaştırılması, yerel yönetimlerde bulunan çalışanlara rotaların tanıtılması için iş gezisi, rotaların güvenliğinin kontrollü ilerlemesi için turizm zabıta ekiplerinin yönetim şemasını düzenlemek).

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.