SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNYE'DE YAPILAN SAĞLIK TURİZMİNDE İLK ADIM NE OLMALI PANELİ SAMSUN'A ÖRNEK OLDU

Ünye’de düzenlenen ‘Sağlık Turizminde İlk Adım Nasıl Olmalı?’ konulu panelde, ilçede sağlık turizmi konusunda yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 15:57
Kaynak: IGF
ÜNYE'DE YAPILAN SAĞLIK TURİZMİNDE İLK ADIM NE OLMALI PANELİ SAMSUN'A ÖRNEK OLDU

ÜNYE’DE "SAĞLIK TURİZMİNDE İLK ADIM NE OLMALI" KONULU PANEL SONUÇ  BİLDİRİSİ

Tarih, Kültür ve Turizm kimliği olan kentimizin Turizm pastasından alacağı payı büyütmek ve sağlık turizmi ile ilgili değerlerini öne çıkarmak amacı ile düzenlediğimiz panelimiz oldukça verimli geçti. 
Ünye’de düzenlenen ‘Sağlık Turizminde İlk Adım Nasıl Olmalı?’ konulu panelde, ilçede sağlık turizmi konusunda yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Panelistlerimizden Prof. Dr. Ali Ayyıldız, yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin bilgiler vererek, “Sağlık turizmi yapabilmek için birkaç tane hedef ülke olması lazım. O hedef ülkeyi coğrafi olarak da tanımakla da başlayıp, tüm sağlık sistemini tanımak, raporlaştırmak ve oralardan aldığımız ipuçlarıyla sağlık turizmine girmemiz lazım.” dedi.
Ünye’de bu alanda alt yapı anlamında önemli çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, sağlık turizminde Samsun ve Ordu’nun birlikte çalıştay düzenleyerek ortak hareket etmenin önemine işaret etti.
Ordu Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hazar Cırık, Ünye’ye 100 konuk ağırlayacak Yaşlı Yaşam Merkezi kazandırılmasının Türkiye’ye rol model olacak bir proje olduğunu vurguladı. 
Panelde söz alan Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Şifalı Manyetik Kumuna dikkat çekti, ayrıca dünyada beyaz bentonitin en kaliteli yataklarının Ünye’de olduğunu vurguladı.
Ünye’de Şifalı Manyetik Kumu başta olmak üzere ilçede sağlık turizmi ile ilgili olarak nasıl bir hazırlık olmalı, neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin ‘Sağlık Turizminde İlk Adım Ne Olmalı?’ konulu panel Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Ali Ayyıldız, Ordu Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hazar Cırık ve Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD)  Başkanı Adnan Sobi katıldı. 

Toplantının ilk konuşmasını yapan ÜNTİD Başkanı Sobi, başta Şifalı Manyetik Siyah Kum olmak üzere Ünye’de sağlığa değer katan turizm materyallerinin oldukça fazla olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi; 

“Ünye’mizin sağlığa değer katan turizm materyalleri oldukça fazla. Şifalı Manyetik Kumla ilgili Ünye’de ilk ışığı ÜNTİD olarak 2014 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Bölümü Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Belgin Küçükömeroğlu’nun girişimleriyle başlattık. Manyetik kum içinde bulunan madenlerin sağlık açısından oranları araştırıldı. Sonuçta stres alma, insanlarda mutluluk hormonunu tetikleme anlamında yeni değerler kattığını ve katkı sunduğunu bilim insanlar tarafından ispatlandı.

“Dünyada bulunan beyaz bentonitin en kaliteli yatakları Ünye’de…”

Dünyada bulunan beyaz bentonitin en kaliteli olan maden yataklarının Ünye’de olduğu dünya maden firmaları tarafından ispatlanmış durumda ve çok ciddi olan alıcılarımız var. Bu madeni de sağlıkta insana fayda sağlayacak sağlık kapsamında Ünye Madencilik firmamız çalışmalar yaptı, sağlıkta faydaya dönüştürdü.

“Yazkonağı Mağarası üzerinde çalışıyoruz”

Dünyada mağara turizminin tercih nedenlerinden biri de buraların sağlığa yaptığı katkıdır. Bu anlamda Ünye Yazkonağı Mağarası kendisiyle ilgili olarak çalışma yapılmasını bekliyor. Bizler ÜNTİD’in önderliğinde yaptığımız Yazkonağı Mağaramızdaki keşif gezimizde buranın sadece tanıtım amaçlı değil, başta sağlığa fayda anlamında var olanın öne çıkarılması için bir ışık yaktık. Mağaralarda özellikle astım, koah, nefes darlığı, akciğer hastalıkları gibi birçok rahatsızlıkların destekleyici tıp anlamında yararlanıldığını biliyoruz. Bu anlamda Ordu Üniversitesi gibi alan odaklı bölümleri olan üniversiteler ile birlikte hareket edilerek bilimsel çalışmalar yapabiliriz. 
ÜNTİD Başkanı Adnan SOBİ özellikle alternatif sağlık için ilçemizdeki arıcılık faaliyetlerinin değerlerdirilerek girişimci arıcıların teşvik edilmesine dikkat çekti. 

“Arı Havası(APİ-AİR) Terapisi artı değer kazandırır”

Diğer taraftan son zamanlarda Japonya’da başlamış olan bir sağlık çeşidi var; Arı Havası Tedavisi… Bununla ilgili İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürümüzden aldığım bilgilere göre Tekkiraz’daki bir girişimcimiz bununla ilgili bir çalışma başlattı. İkinci bir çalışmada Cevizdere havzasında gerçekleşecek, bunu da öğrendim. Bu terapi Mısır medeniyetleri zamanında binlerce yıl önce başlayan bir terapi aslında. Son zamanlarda Japonya’da gündeme gelmeye başladı. Solunum yollarıyla alakalı sağlıksal sorunlarda dış destek olan bir tedavi şekli. Bağışıklık sistemini güçlendiren ciddi katkılar sağlayan bir terapi sistemi. Arı kovanlarının üzerine konulan bir aparatla nefes alınan bir sistem. Günde yarım saat, yaklaşık 1 hafta süren bir tedavi şekli.  Dolayısıyla hastalarımız Ünye’mize geldiğinde 1 hafta boyunca Şifalı Manyetik Kumda terapi alırken, Saray Hamamında tedavisini olurken, diğer taraftan da arı tedavisini yaptırabilecek. Bu çeşitlilik kentimize bölgenin sağlık turizmi için pilot kenti olmamızı sağlayacaktır. 

Ünye Şifalı Manyetik Kumu ile ilgili bilgi veren Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit: Manyetik Kum Türkiye’de sadece Ünye’de var. 

Panele katılan Ünyeli emekli Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit, Manyetik Kum Türkiye’de sadece Ünye’de olduğunu vurgulayarak, şu açıklamayı yaptı:

“Çok değerli mucizevi bir kuma sahibiz. Bu kum 30 km Fatsa sınırından Terme sınırına kadar bütün sahilimizi kaplamakta… Sadece siyah kum değil, burada bir yanlış anlaşılma söz konusu, bizim kumumuzun tamamı şifalı… Şöyle söyleyeyim;  20 tane minarelin yüksek frekansta titreşmesinden oluşan mucizevi bir kum. Şuanda o kadar muhtacız ki… Teknolojinin getirdiği Frekanslarla, modemlerle, cep telefonları, bilgisayar, televizyon her taraftan frekanslarla delik deşik olmuş vaziyetteyiz. 

Bu kumun insanların üzerinde çok büyük bir etkisinin olduğunu gördüm. İnsanın bütün vücudunu etkileyerek sizi yukarıya taşıyor. Yazın Ünye’ye geliniz, özellikle kum banyosu yapınız, çıplak ayakla yürüyünüz. Üzerinizdeki negatif enerjinin gittiğine ve vücudunuzun resetlendiğini hissedeceksiniz. Bu kumdan dünyada sadece 50 tane ülkede var. Türkiye’de ise Ünye’de var. Bu kadar değerli ola bir kuma sahip olduğumuz için çok şanslıyız. “ 

Ordu Tabip Odası Temsilcisi Dr. Hazar Cırık: Yaşlı Yaşam Merkezi Türkiye’ye rol model olacaktır . 

Ordu Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hazar Cırık, Ünye’ye 100 konuk ağırlayacak Yaşlı Yaşam Merkezi kazandırılmasının Türkiye’ye rol model olacak bir proje olduğuna vurgu yaparak, şöyle dedi; 

“Ordu Tabip Odası olarak Ordu’da sağlık turizmi için önerimiz, il ve ilçe olarak yaşlanan topluma Yaşlı Yaşam Merkezi konforu sunmak. Ordu ve Ünye’nin yerel dinamikleri sunabileceğimiz önemli bir strateji... Bu konuda Belediye Başkanlıklarımız, kamu kurumları, özel sektör birlikte hareket etmeli. Eğer erken davranılırsa Ünye ve Ordu bu konuda inisiyatif alabilir.  Bu konuda orman ve hazine arazisinde helikopter pistinin de olduğu, kapısında ambulansın bulunduğu, içinde hekimlerin ve personellerin görev yaptığı tek katlı 100 konuk ağırlayacak Yaşlı Yaşam Merkezi özel sektör kamu destekli yapılması tüm ülkeye rol model olacaktır.”

Sağlk Turizminde yurt dışı ve yurt içi faaliyet alanları olan Prof Dr. Ali Ayyıldız; Sağlık turizminde öncelikle hedef ülkeler belirlenmeli . 

Panelde sunum yapan, sağlık turizminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ayyıldız şunları kaydetti: 

“Sağlık turizmi yapabilmek için bir ülkeye başta entegre olmak lazım. Bir hedef ülke belirlemek lazım. Yoksa sağlık turizmi yapıyoruz diye tüm globale açılmak doğru değil. Birkaç tane hedef ülke olması lazım. O hedef ülkeyi coğrafi olarak da tanımakla da başlayıp, tüm sağlık sistemini tanımak, raporlaştırmak ve oralardan aldığımız ipuçlarıyla sağlık turizmine girmemiz lazım. Hedef ülkelerdeki hastalarımızı değerlendirmemiz lazım. Acaba o ülkedeki hasta ne istiyor? Kendi ülkesindeki durum nasıl? Hasta gözüyle değerlendirmek gerekiyor. Eğer Türkiye’ye gelirsem ne olabileceğini de onun gözüyle bizim görmemiz gerekiyor. O anlamda da mutlaka irdelemek gerekir.

Sağlık turizminde riskler ortadan kaldırılmalı veya en aza indirilmeli 

Sağlık turizmi konusunda çok çalışma yaptık. Gelen hastalar özellikle saç ekimi, kalça estetiği, şişman hastalara Liposhaping, obezite mide küçültme gibi ameliyatlara girdikten sonra ölümler meydana geliyor. İngiltere’de neredeyse her hafta Türkiye’den gelen bir ölüm haberiyle basın ilgileniyor. Bunları da değerlendirip göz ardı etmemek lazım.  Böyle olduğu zaman sizin sağlık turizmi geliriniz yavaş yavaş azalmaya başlar. Bunlar önemli argümanlar. Aynı zamanda sağlık turizminde riskler var. Gelenlerin kültür ve algı farklılıkları, uygulama sonrası yetersiz bakım ve iletişim problemleri. Sigorta ve takip gibi. Bu risklerin mutlaka ve mutlaka dönüp dönüp baştan irdelenmesi lazım.” 

Panel boyunca hem konuşmacıların hemde alan odaklı katılımcıların ortak olarak vardığı sonuçlar;
- Öncelikle mevcut olan Ünye Şifalı Manyetik Kumu, Beyaz Bentonit gibi değerlerin sahiplenilmesi, 
- Alternatif sağlık turizmi değerlerimizin belirlenmesi,
- Mevcut değerlerimizin hedef kitlelerinin belirlenmesi,
- Arı Havası(APİ - AİR) gibi alternatif arayışların desteklenmesi,
- Mağara sağlık turizmi için Üniversite ile iş birliği yapılması,
- Özellikle sağlık turizmi ike ilgili yapılan turizimsel yatırımların yerel ve genel yönetimler tarafından pozitif ayrımcılık ilkesi kullanılarak desteklenilmesi,
- Bölgenin Turizm Kimliği bulunan tek kent olma farkının Sağlık Turizminde öne çıkarılması, 
- Sağlık Turizmi ile ilgili yapılacak yatırımları cazip hale getirecek her türlü argümanların kullanılması, 
- Yaz Konağı Mağarası, Şifalı Manyetik Kum, Beyaz Bentonit gibi değerlerin korunması ve tescillenmesi ile ilgili çalışmalar yapılması, 
- Panel sonrası hazırlanacak raporun, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi ile paylaşılarak dikkat çekilmesine karar verilmiştir.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.