SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNYE'DE DENİZ ALTINDA TARİHSEL ARAŞTIRMA

Ünye’de deniz altında fark edilen ve tarihi olduğu düşünülen kalıntılar için sualtı arkeoloğu ilçeye gelerek araştırma yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2020 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2020 16:01
Kaynak: Sabah
ÜNYE'DE DENİZ ALTINDA TARİHSEL ARAŞTIRMA

Ünye’de deniz altında fark edilen ve tarihi olduğu düşünülen kalıntılar için sualtı arkeoloğu ilçeye gelerek araştırma yaptı.

Gölevi Mahallesi sahilinde deniz altında kalıntıların fark edilmesi üzerine Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışma başlatmıştı. Kalıntıların tarihi boyutunu incelemek üzere Ünye’ye gelen Türkiye Sualtı Arkeolojisi Bodrum Müzesi Müdürlüğü’nden Sualtı Arkeoloğu incelemelerde bulundu. Denizaltından yapılan incelemelerin raporlanarak kalıntıların tarihi boyutu belirlenecek.

“Yapılan Araştırma, Karadeniz Bölgesi’nde Resmi Olarak İlk Araştırmadır”

 

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçen yıl keşfetmiş olduğumuz kalıntılarla ilgili resmi yazıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müze bildirdik. Kalıntıların araştırılmasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye’de tek olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nden Sualtı Arkeoloğu gönderdi. Kalıntıyı denizden inceleyerek araştırma yapıyor. İnceleme sonrası alınan numunelerle birlikte çekilen fotoğraflar ve videoların ardından bir rapor hazırlanacak. Bu Ünye ve bölgemiz için önemli bir gelişme. Şuan yapılan araştırma Karadeniz bölgesinde resmi olarak ilk araştırmadır. Sualtı arkeologları tarafından böyle bir çalışmanın Ünye’de yapılıyor olması sevindiricidir. Ünye Turizminin korunması ve geliştirilmesi adına çok ciddi  bir çalışmadır” dedi.

“Bulgular Bir Yapının Temelini Gösteriyor”

Denizde bulunan kalıntının hangi döneme ait olduğu ve ne için kullanıldığına ilişkin ise Başkan Sobi, “Geçen yıl yaptığımız tespit ve bulgular bir yapının temeli olduğunu gösteriyordu. Biz de bunu bilgi ve fotoğraflarla bakanlığımıza ilettik. Bakanlığımızın öngörüsü ve kabulü ile birlikte araştırma çalışması başlatıldı. Kalıntının tam olarak ne olduğu Sualtı arkeoloğu tarafından yapılacak araştırma ile belli olacak” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.