SON DAKİKA
Hava Durumu

Sanatsız Kalan Toplum, Can Damarı Kesilmiştir.

Değerli Ünyeliler, yıllardan beri bir sanat sokağımızın olmayışını her platformda sanat severler gibi bizlerde dillendiriyoruz, bu güne kadar maalesef bir arpa boyu yol alamadık.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 16:15
Kaynak: IGF
Sanatsız Kalan Toplum, Can Damarı Kesilmiştir.

Değerli Ünyeliler, yıllardan beri bir sanat sokağımızın olmayışını her platformda sanat severler gibi bizlerde dillendiriyoruz, bu güne kadar maalesef bir arpa boyu yol alamadık.

İl kültür müdürlüğü sanat üretilmeyen ilçelerde kültür sarayı inşaatı yaptırıyor fakat üretilen bir eser yok diyebiliriz. Büyük şehir ise tonlarca para harcayıp doğuda meriç ırmağı, batısında Altınordu’yu geçemeyen kültür sanat işleri ile tribüne oynuyorlar, oysa Ünye’mizde rüştünü ispat etmiş ulusal ve uluslar arası hatta akademik alanlara sanatını taşımış sanatçı arkadaşlarımız var, konuyu getirmek istediğim zemin ise; Ünye’mizden ne kadar çok Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunan bir çok özel sektörden marklar ve aileler var, her yıl trilyonlarca vergi veriyorlar oysa %70 vergi iadesiyle toplum yararına faydalı kalıcı eserler yada sanat sokağı kurulmasına katkı sağlayabilirler. Hem Ünye’ye katkı sağlamış olurlar hem de bir çok genç insanları da sanata yönlendirmiş oluruz.

Şayet bu önerimiz destek görür ise, bu bizlere kalacak bir miras değil, bu Ünye’ye bırakacakları bir mirastır. Aslında en azından bir sanat merkezinin kurulamasına ön ayak olabilirler, çünkü gençlerimizin durumu ortada. Bir uğraşları olmadığı, kültür sanat spor ve benzeri aktivitelerin olmayışı yüzünden, uyuşturucu belası almış başını yürümüş. Gençlerimizin boş vermişliğin zararı sadece kendilerine değil toplumun zararıdır.

Bu gençleri doğru projeler ile tekrardan topluma kazandırabiliriz. Sanat Merkezleri, yerli yabancı turistlerin gezmek için aradığı destinasyonlardan bir yer haline gelebilir.

Ünye içinde üretilen el emeği göz nuru hediyeliklerinde bir arada olduğu, hediyeliklerin hem nasıl yapıldıklarının eğitimi, hem de satışı olabilir. Bir çok nitelikli ustalarımız ve sanatçılarımız var, sadece Ünye’mizin güzide iş adamlarının Ünye ve Ünye’nin geleceği için böyle bir merkezin, ekmek gibi su gibi ihtiyacımızın olduğunu belirtmek istedik,

 tüm sanatçı dostlarımın adına saygılar ve sevgilerimle.

ÜNYE YEŞİL SANAT DERNEĞİ

GreeN ArTs Dernek Başkanı İlker ÇORBACI

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.