SON DAKİKA
Hava Durumu

Sanatçı İçinde Yaşadığı Toplumdan Bağımsız Değildir

Sanatçı diğerlerinden farklı olarak bu sorunların yarattığı iç sıkıntıyı eseriyle ortaya koyar ve bu duygusundan bu yöntemle arınma yaşar. Ortaya çıkarttığı eser ise o toplumun yapısının ve tarihinin bir parçasıdır.Castells bu iletişimi şöyle ifade eder:

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2023 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2023 09:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Sanatçı İçinde Yaşadığı Toplumdan Bağımsız Değildir

Sanatçı İçinde Yaşadığı Toplumdan Bağımsız Değildir Her ne kadar bireysel olarak yaşadığı olaylar üretiminde etkili olsa da toplumun sorunu da sanatçının sorunudur.

    Sanatçı diğerlerinden farklı olarak bu sorunların yarattığı iç sıkıntıyı eseriyle ortaya koyar ve bu duygusundan bu yöntemle arınma yaşar. Ortaya çıkarttığı eser ise o toplumun yapısının ve tarihinin bir parçasıdır.Castells bu iletişimi şöyle ifade eder: “Sanat her zaman, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanların, farklı sosyal, etnik ya da güç grupları arasında köprü kurar. Sanat, insanlar arasındaki farklılıkları, çatışmaları ve baskıları bir tarafa bıraktırır ve onların birlikte yaşayabilme becerilerini denemelerini sağlar” .“gelmiş olan” değil de henüz yapılmakta olan “gelmekte olan” bir sanat anlayışını ve gelmekte olan bir dünyaya işaret edecek bir teoriye ihtiyaç var.Plastik sanatlar ve diğer tüm sanat dalları ahlak gelişimine katkısı olan, kişinin yaratıcı kabiliyetinin gelişmesinin yanında estetik bilincini de geliştiren önemli kültürel etkinliklerdir. Fakat ülkemizde artan yaşam kaygıları, geçim sıkıntıları, eksik eğitim politikaları ve medyanın dejenerasyonu neticesinde tüm sanat dallarının erozyona uğradığı görülmektedir. Sanatçı olmak özel bir durumdur.

    Doğuştan gelen yetenek yanında sanat alanında alınmış eğitim de sanatçı olmanın gereklerindendir. Sanatçı olmak toplumda bazı özel insanlara özgü bir durumdur, bunun yanında tüm toplumdan sanat yapması beklenemez fakat sanat dalları ile ilgilenmek, iyi bir sanat tüketicisi olmak en azından herhangi bir sanat dalına yakınlık duymak kültürel yaşamın ve çağdaş bir toplumun varlığını gösterir. Eğitim bu anlamda temel etkendir. Okullarda okutulan sanat derslerinin ilköğretim basamaklarında çocuğa tanıtılmasıyla birlikte başlayan bu süreç, tüm eğitim basamaklarında devam etmelidir. Sanat eğitimini gelişiminin ilk basamaklarında alan çocuk, yarının yetişkin bir sanatseveri olma durumu, sanat eğitimi almamış bireye göre mutlaka farklı olacaktır. Medyanın da bu anlamda toplumu eğitme politikası birincil görevi olmamakla birlikte bir sanat politikasının da bulunması gerekliliği düşünülmektedir

GreeN Ar Ts Derneği Başkanı İlker ÇORBACI

GreeN ArTs association founding president
Mühlematt Trimbach schweiz
TOURISM & ARTIST

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.