SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya-Ukrayna Savaşının Faturası 'Türk Turizmi'ne Nasıl Yansır?

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin büyümesi turizmcileri ciddi manada endişelendiriyor.Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD)Başkanı Adnan Sobi, Rusya –Ukrayna arasında savaşın turizme yönelik açısını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2022 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2022 11:22
Kaynak: Sabah
Rusya-Ukrayna Savaşının Faturası 'Türk Turizmi'ne Nasıl Yansır?

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin büyümesi turizmcileri ciddi manada endişelendiriyor.Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD)Başkanı Adnan Sobi, Rusya –Ukrayna arasında savaşın turizme yönelik açısını değerlendirdi. 
Başkan Sobi, turizm sektörünü takip ederken dünya da yanaşan her türlü gelişmeleri de takip ettiklerini söyleyerek Rusya –Ukrayna savaşının, Ünye, bölge ve ülke turizmine çok büyük bir darbe vuracağını öngördüklerini ifade etti.
Sobi,  Rusya ve Ukraynalı turistin yoğun olarak geldiği Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi turizmcilerine alternatif Turizm polikası izlemeye yönlendireceğini bu durum da yerli ve Avrupalı turistleri çekmek ve satış yapmak için fiyatlarda güncellemeye gidileceğini söyledi.


FİYATLARDA GÜNCELLEME YAPILACAK
Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD)Başkanı Adnan Sobi, dernek olarak, her zaman talep ettikleri bölgesel destekleri sektörel olarak bakanlığın mevcut İşletmecileri desteklemesi hayati önem taşıdığını ortaya koyduğunu söyleyerek şunları söyledi; 
Başkan Sobi, “Özellikle yakın coğrafyamızda yaşanan savaş hali, Rusya ve Ukraynalı turistin yoğun olarak geldiği Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi turizmcilerine alternatif Turizm polikası izlemeye yönlendirecektir. Bu durum yerli ve Avrupalı turistleri çekmek ve satış yapmak için daha cazip fiyatlandırma güncellemesine gitmeyi gerektirecektir. Bu durumda daha hazır, daha konforlu ve sezon anlamında daha verimli hava şartlarına sahip olan özellikle Akdeniz ve Ege Bölgeleri kazanacak. Karadeniz'i tercih eden yerli ve yabancı turistler bu avantajlar nedeniyle bu bölgelere yönlenecektir. Böyle bir öngörü ile baktığımızda bölgemiz geçmiş yıllarda yaşadığı hava şartlarına bağlı gelir kaybına uğramış, son iki yılda ise pandemi ile turizmcilerin beli bükülmüş ve ağır darbe yemişti. Bir de böyle bir durumla karşılaşırsak Ünye, Ordu ve Bölge Turizmi geri dönüşü çok ağır olacak derin yaralar alır” 
Rusya ile Ukrayna arasındaki krizde yaşanan her gelişme Türkiye ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Zira Türkiye'nin turizm, enerji ve gıda gibi çok sayıda sektörde hem Rusya ile hem de Ukrayna ile stratejik ekonomik ilişkileri bulunuyor.


EKONOMİK ETKİLER SAVAŞTAN SONRA DA DEVAM EDECEK
Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD)Başkanı Adnan Sobi; Ukrayna’daki psikolojik ve ekonomik etkilerin savaştan sonra da devam edeceğini belirterek şunları söyledi;
“Ülke Turizmi için;
Ukrayna’daki psikolojik ve ekonomik etkilerin savaştan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. Rusların da ağır ekonomik yaptırımlarla alım gücünü kaybedeceğini ve turistik harcamalarını keseceğini öngörüyoruz. Bu nedenle yeme içmeden konaklamaya kadar turizm sektörünün bütün aktörleri, Ukraynalı ve Rus turistten vazgeçmeyi kabullenmiş görünüyor.  Ayrıca turizmciler olarak bir başka korkumuz ise Türkiye’nin yanı başındaki savaş sebebiyle Avrupa’dan gelecek harcama gücü yüksek turistleri kaybetmek. Bakanlığın acilen devreye girip yeni pazarlara yönelik çalışmalar yapması gerekmektedir. Yaklaşık 10 milyon turist kaybını telafi etmek için şimdiden tanıtımlar ve kampanyalar yapılması için çalışılmalıdır.  Türkiye’nin 2022 için beklediği 35 milyar dolarlık turizm hedefinin büyük risk altında olduğunu öngörüyoruz. Rus turistten ülke olarak beklenti kalmamış ve artık tamamen Avrupai turistine beklenti yoğunlaşmıştır. Onlar da yakın coğrafyadaki savaş ve huzursuzluktan kaynaklı imaj sorunu sebebiyle bizi tercih etmezlerse turizmci bitmiş demektir. Türkiye genelinde sektörün 8 milyar dolar borcu vardır. Tüm ümitler bu sezona bağlanmıştı. Bu sezon da ölü geçirilirse otellerimizi ve kalifiye işgücümüzü kaybederiz. Dolayısıyla, bakanlığın 35 milyar dolarlık turizm gelir hedefi de gerçekleşemez. Ek olarak bu gelirle sağlanan kültür ve turizme hem akademik hem de tanıtım olarak büyük destek sunan arkeolojik kazı alanları da kapatılmak zorunda kalacaktır. Bu alanlardan sağlanan yerli ve yabancı turizm geliri de düşeceğinden ülke akademisi zor duruma düşecektir. Bu nedenler bakanlık desteği ile bu alanlarda istihdam edilmiş yüksek eğitimlerini tamamlayan nitelikli personelin iş kayıplarına yol açacak ve işsizlik yükselişe geçecektir. En kötü sonuçlarından biri de bu yüksek eğitimlerini alan ve almaya devam eden istihdam gücü beyin göçü dalgasına kapılacak ve Avrupa ülkelerine yerleşecektir. Pek çok durumda ilk darbeyi alan turizm sektörünü ülkemizde aktif tutmak için bakanlığın tanıtım ofislerindeki aktif araştırmalar tamamlanmalı, bölgesel tanıtım-araştırma-geliştirme ofisleri kurulmalı, belediyeler ve idari yönetimlerce altyapı sorunları hemen giderilmeli, Avrupalı turisti çeken projeler hayata geçirilmeli ve nitelikli personel kayıplarına neden olmadan hızlı hareket edilmelidir. Aksi durumda ÜNTİD olarak, bu savaşın, Ünye, bölge ve ülke turizmimize çok büyük bir darbe vuracağını öngörmekteyiz” dedi
HABER:ALEV YILMAZ

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.