SON DAKİKA
Hava Durumu

İşin Uzmanı Sobi, 2024 YILI KARAVAN TURİZMİ VE YEŞİL TURİZM YÖNETİMİ ODAKLI PLANLANMALIDIR. 

15.22 Nisan Turizm haftasının öncelikli amacı, turizme dikkat çekmek, önemini vurgulamak ve özellikle Turizm sezonun öncesi...

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2024 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2024 09:39
Kaynak: IGF
İşin Uzmanı Sobi, 2024 YILI KARAVAN TURİZMİ VE YEŞİL TURİZM YÖNETİMİ ODAKLI PLANLANMALIDIR. 

2024 YILI KARAVAN TURİZMİ VE YEŞİL TURİZM YÖNETİMİ ODAKLI PLANLANMALIDIR. 


15.22 Nisan Turizm haftasının öncelikli amacı, turizme dikkat çekmek, önemini vurgulamak ve özellikle Turizm sezonun öncesi sektörün ve yönetimsel tarafların bir araya gelerek sezon başlangıcında, devamında ve sonuna kadar yapılacak olan çalışmaların planlanması ve oluşabilecek olumsuzlukların öngörülmesi aynı zamanda yeni trend haline gelen çeşitli Turizm hareketliliğinin sahadaki karşılığının araştırılması için yapılacak sonuç odaklı toplantıları gerektirir.  
Özellikle Karadeniz Bölgesi ve dolayısıyla ilimiz son yıllarda öne çıkan Karavan ve plaj turizminde gerçekten tercih edilebilen bir il ve bölge  oldu. Özellikle, Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ve etki alanında bulunan, Çınarsuyu, Çamlık, Plajlar, Gaga Gölü, Perşembe Yaylası, Çaka, Yason Burnu, Ulugöl gibi hazır destinasyonlarda sezon öncesi butik dokunuşlar için sahanın aktörlerininde içerisinde olduğu bir ekip oluşturulmalıdır. 
Ordu ilimiz özellikle Ünye ve Perşembe ilçelerimizdeki plaj alanları ile ve sahanın genişliğinden kaynaklı karavan turizminin cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır. Buna paralel olarak da özellikle doğamızda bulunan yaylalarımızda bu talebe karşılık artı alternatif olmuş durumdadır. Yapmamız gereken en önemli çalışmaların başında özellikle 3 merkezli karavan Park alanları planlaması yapılmalıdır. Birincisi Altınordu, ikincisi Fatsa ve üçüncüsü Ünye olarak planlanmalı, özellikle Ünye ve Altınordu havzasını hem deniz turizmi karavan alanları, hem de doğa turizmi karavan alanları olarak planlanmalıdır. Karavan park alanı olmayan noktalarda uyarı tabelaları ile işaretlenmelidir. Diğer taraftan da Fatsa ve arkası özellikle doğa turizmi doğa ve göl turizmi karavan Parkı olarak planlanmalıdır. Çünkü Fatsa'nın hem Gaga Gölü hem de Gölköy 'de bulunan Ulugöl ve  aynı zamanda da Perşembe Yaylası'ndaki Göl çevresinde konumlandırma planlanmalıdır. Bu anlamda Ünye, hem deniz turizmi açısından hem de Doğa Turizm açısından Argan Yaylası Kumru ile bağlantılı olan İteniçi Yaylası gibi alanlarımızın ve diğer Cazibe Bölgesi olan Çaybaşı-İkizce bölgesindeki doğal alanların planlanması için bir envanter çalışması aciliyet arz etmektedir. Bu anlamda özellikle Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, yerel yönetimlerle birlikte özellikle Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş bölgesindeki yerel yönetimlerle birlikte el ele vererek sahanın envanter çalışmasının yapılması ve doğru konumlandırmalarla doğru noktalara temas edilmesi anlamında yeni bir başlangıç yapmayı arzu ediyoruz.
ÜNTİD olarak,  sektörümüzün önemli bir partneri olan ilçe belediyelerinden gelecek olan saha yönetimi ve alt yapı çalışma desteği taleplerine olumlu baktığımızı belirtiriz. 
15-22 Nisan Turizm Haftasını kutlar, 2024 Turizm Sezonunun sektörümüze, ilimize, bölgemize ve Ülkemize bol kazanç getirmesini ve huzurlu geçmesini temenni ederim.
ADNAN SOBİ
ÜNTİD BAŞKANI

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.