SON DAKİKA
Hava Durumu

Haber sitelerinin denetimi başladı

BİK, hazırlanan plan ve takvime göre 905’i gazete, 433’ü internet haber sitesi olmak üzere toplam 1.338 adet periyodik yayının denetimine başladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2023 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2023 13:41
Kaynak: IGF
Haber sitelerinin denetimi başladı

Basın İlan Kurumu (BİK), hazırlanan plan ve takvime göre 905’i gazete, 433’ü internet haber sitesi olmak üzere toplam bin 338 adet periyodik yayının denetimine başladı.

Resmî ilan ve reklam yayımlayabilen gazetelerle birlikte, kurum görev alanına bu yıl eklenen internet haber siteleri de ilk kez denetlenecek.

Yeni Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği temel alınarak ülke genelinde birinci kere gerçekleştirilecek kontrollerde, mevzuatın yüklediği sorumlulukların yanı sıra basın bölümünün güçlü, nitelikli ve günümüz gerçeklerine ahenk sağlayan bir yapıya kavuşmalarına yönelik bilgi paylaşımında da bulunulacak.

Denetlemelerde, geçtiğimiz yıl kabul edilen yeni Basın Yasası ile müddetli yayın kapsamına alınarak resmî ilan ve reklam yayımında yeni mecra haline gelen internet haber siteleri birinci kere denetimden geçirilecek.

İnternet haber siteleri; imtiyaz sahipliği, defterlerin mevzuata uygun tutulup tutulmadığı, beyan edilen fikir çalışanlarının fiili olarak çalışıp çalışmadıkları, maaşların eksiksiz ve vaktinde ödenip ödenmediği, sigorta ve vergi tahakkuklarına ait yükümlülükler, içeriklerinin nitelik ve niceliksel şartları taşıyıp taşımadığı bahisleri ile ziyaretçi trafiklerinin doğruluğu bakımından incelemeye tabi tutulacak.

Resmî ilan yayımıyla alakalı gazetelerin denetlemelerinde ise periyodik yayınların genelini kapsayan mevzuat kararlarının yanı sıra yüzölçümü, baskı yerine ait koşullar, basılan nüsha adedi ve kalitesi, günlük ve aylık satış adedi, gazete satışlarının dağıtım basamağını müteakip son nokta bayilerde fiilen gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılacak.

"Uydurma ziyaretçiler hayal kırıklığı yaşatacak"

BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, kontrollerle ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamada, internet haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerinde manipülasyon yaptıklarını gözlemlediklerini belirterek, “Satın aldıkları uydurma ziyaretçi trafikleriyle Kurumumuzu yanıltabileceklerini sananlar var. Kurumumuz kendi metriklerini dikkate alacağı için çeşitli arama motorlarının bilgilerine bakıp planlamalarını oraya nazaran yapan internet haber sitelerimiz 1 Ekim’de büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir” ikazında bulunmuştu.

Erkılınç, “Kontrol Kurullarında yer alan denetçilerimiz ilgili mevzuat hükümlerine göre sahada denetim yapmak üzere yola çıkarken akıllarının bir köşesinde, sorunlu alanların rehabilite edilmesi mutlaka olacak. İyi niyeti, azmi ve çabayı mutlaka gözetecek ve dikkate alacağız. Bunun aksini gördüğümüz hallerde ise mevzuat ne diyorsa onu uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Çünkü bu denetimleri kamu menfaatleri adına yapıyoruz ve devletimizin haklarını korumak zorundayız. Diğer taraftan hep söylüyorum ‘biz yaptık oldu’ anlayışını benimsemiyoruz. Elbette saha gerçeklerini gözeteceğiz. Yeter ki görev alanımızdaki basın işletmeleri iyi niyetimizi suistimal etmesin” ifadelerini kullanmıştı.

Sahadaki kontrollere ait değerlendirmede bulunan Genel Müdür Erkılınç, yaptırım kararının en son seçenek olduğunu belirterek, basın işletmelerini bir paydaş olarak kabul ettiklerini ve bu hassasiyetin titizlikle gözetildiğini kaydetti.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.